Stworzyli wyjątkowe graffiti na Słowiańskiej

Miasto z Wizją / 04.11.2019 / Komentarze
Projekt Graffiti Jam to wspólna inicjatywa młodych ludzi z "dobrerzeczy" i Rady Osiedla Słowiańska-Łódzka

Rada Osiedla Słowiańska-Łódzka, Jędrzej Dunaj z „dobrerzeczy”, młodzież skupiona wokół szczecineckiej skateplazy i lokalni artyści pod opieką Patryka Rogozińskiego stworzyli w naszym mieście wyjątkowe dzieło. Utrzymane w jednej linii kolorystycznej graffiti powstało przy ul. Słowiańskiej i jest efektem wspólnej pracy młodych ludzi ze Szczecinka, którzy kolejny raz udowodnili, że potrafią się zorganizować i wspólnie zaproponować mieszkańcom fajną inicjatywę.

- Projekt Graffiti Jam to wspólna inicjatywa młodych ludzi z dobrychrzeczy i Rady Osiedla Słowiańska-Łódzka. Z jednej strony chodził nam o ożywienie terenu dawnych poradzieckich koszar, które są smutne i betonowe. A z drugiej strony, to już takie moje idea fix, żeby młodzież, która naprawdę nie jest zła i okropna jak niektórzy myślą, ale jest bardzo twórcza i zaangażowana, zaprosić do wspólnego projektu i pokazać, jak potrafią działać i że jest w nich ogromny potencjał – mówi nam Lidia Pieńkos z Rady Osiedla Słowiańska-Łódzka.

- Zorganizowane przez nas warsztaty graffiti miały charakter otwarty. Każdy mógł na nie przyjść, każdy mógł chwycić farbę i sobie trochę popróbować. Opiekunem projektu był Patryk Rogoziński, który także wybrał linię kolorystyczną, miał swój pomysł na to i przełożył ga na ścianę. W danej palecie barw, która została przez niego wybrana, żeby to wszystko było w miarę jednolite i spójne, już pracowali młodzi ludzie, którzy są naszymi rozwijającymi swoje talenty artystami. Podzielili się oni również swoimi uwagami i wymienili warsztatem. Okazało się także, że nasza impreza miała charakter międzynarodowy, ponieważ wziął w niej udział również artysta z Białorusi.

- Bardzo cieszy mnie to, że na warsztatach przewinęło się mnóstwo młodych osób, które w dużej mierze są użytkownikami szczecineckiej skateplazy. Dla nich to wszystko się mocno łączy z graffiti  i oni bardzo chłoną wszystko, co się dzieje właśnie w tym takim małym „półświatku”. Często oni wszyscy - i ci bardziej dorośli 20-latkowie, którzy tutaj malowali ściany i te dzieciaki, oni są zostawieni trochę sami sobie, żyją swoimi pasjami. Ale raz na jakiś czas warto wrzucić takie ziarenko i pokazać, że możemy robić coś wspólnie. I oni chętnie to podłapują. Wielki ukłon także w stronę Jędrzeja Dunaja, który jest takim „łącznikiem” między moimi pomysłami, a tymi młodymi ludźmi – dodaje Lidia Pieńkos. - Chcemy pokazać, że młodzież w Szczecinku jest, ma swoje pomysły i naprawdę chętnie współdziała, żeby je realizować.

Tekst: Marzena Góra

Foto: Adam Butowicz

Od lewej: Patryk Rogoziński – grafficiarz i opiekun artystyczny projektu. Jędrzej Dunaj z dobrerzeczy, Lidia Pieńkos z Rady Osiedla Słowiańska-Łódzka i wiceburmistrz Maciej Makselon.