Szczecinecka opozycja: Za dużo. Premier RP: Za mało

Miasto z Wizją / 07.12.2016 / Komentarze
Burmistrz: Pani Premier powinna gdzie indziej, a nie w samorządach szukać przyczyn spowolnienia gospodarczego

W poniedziałek 19 grudnia na sesji budżetowej zbierze się Rada Miasta Szczecinka. Tradycyjnie takie obrady poprzedzają posiedzenia komisji RM.

- Radni opozycji w czasie dyskusji nad budżetem podnoszą najczęściej zarzut, że w 2017 roku będzie za… dużo inwestycji - mówi "Miastu z Wizją" burmistrz Jerzy Hardie-Douglas.

- Proponują nam, byśmy część z nich usunęli z budżetu. Problem w tym, że rząd Prawa i Sprawiedliwości zarzuca samorządom, że… za mało inwestują, a Pani Premier Beata Szydło z tego tytułu wprost obwiniła samorządy za zastój gospodarczy i spadek wzrostu PKB.

- My nie ograniczamy inwestycji, cały czas jesteśmy jak rozpędzona lokomotywa - tłumaczy burmistrz. - Owszem, wydajemy duże pieniądze, ale też duże pieniądze pozyskujemy z Unii Europejskiej. Dlatego uważam, że Pani Premier powinna gdzie indziej, a nie w samorządach szukać przyczyn spowolnienia gospodarczego. Ciągłe kontrolowanie samorządów, również wojewódzkich przez różnego rodzaju instytucje typu CBA nie sprzyja dobrej atmosferze do wydawania pieniędzy.

- Jak cały czas jest presja, gdy się sugeruje, że tu coś jest nie tak i, że można pójść do więzienia, to nie jest najlepsza atmosfera do współpracy gospodarczej - tłumaczy burmistrz i dodaje: - Atmosfera współpracy pomiędzy samorządami i rządem jest zła. Mam nadzieję, że w najbliższych trzech latach, jeszcze za kadencji PiS, ta współpraca się poprawi.

My pieniądze pozyskujemy i wydajemy w sposób mądry - zaznacza nasz rozmówca. .

- Natomiast różnego rodzaju pomysły opozycji, by ograniczać wydatki inwestycyjne uważam za całkowicie irracjonalne. Między innymi opozycja "zaprezentowała" taki pomysł byśmy nie budowali pomostu na jeziorze Trzesiecko przy Zamku Książąt Pomorskich. Przed chwilą, słyszeliśmy, że absolutnie bzdurnym wydatkiem jest renowacja Placu Wolności. Myślę, że niebawem wszyscy będą przekonani, że to były dobrze wydane pieniądze. Nasze oczy cieszy już nowa choinka stojąca przed ratuszem, plac jest rozgrodzony, wygląda coraz lepiej a za parę miesięcy będzie jak w bajce.

O innych ustaleniach komisji Rady Miasta dowiedzą się Państwo oglądając nasz dzisiejszy Program Samorządowy.

Tekst: Sławomir Włodarczyk

Foto: Andrzej Remus