Szczecinecki Dzień Bez Samochodu inny niż wszystkie

Miasto z Wizją / 23.09.2020 / Komentarze
Od roku pasażerowie Komunikacji Miejskiej mogą korzystać z bezpłatnych przejazdów codziennie

Każdego roku w drugiej połowie września mieszkańcy Szczecinka, podobnie jak innych europejskich miast, wspólnie celebrowali Międzynarodowy Dzień Bez Samochodu, który przypada 22 września. Wtedy też zawsze organizowany był rajd rowerowy, mający na celu propagowanie idei rezygnacji z auta i częstszego korzystania z bardziej ekologicznych środków transportu. W tym roku jednak ze względu na zagrożenie epidemiologiczne rajd się nie odbył.

Każdego roku do obchodów czynnie włączała się także nasza Komunikacja Miejska, ustanawiając decyzją Rady Miasta darmowe przejazdy w tym dniu dla wszystkich pasażerów. Teraz jednak mieszkańcy Szczecinka mogą niejako obchodzić Dzień Bez Samochodu codziennie, bowiem od września minionego roku miejska komunikacja jest całkowicie bezpłatna.

- Zawsze było to takie wyjątkowe wydarzenie, kiedy w tym dniu komunikacja miejska była darmowa. Wcześniej musiała też być podejmowana była też podejmowana stosowna uchwała mówiąca o tym, że przejazdy w tym dniu będą się odbywać w sposób bezpłatny. Teraz my mamy to na co dzień i u nas taki dzień bez samochodu, jak w innych komunikacjach, jest codziennie, kiedy te przejazdy są darmowe – mówi „Miastu z Wizją” Tomasz Merk, prezes Komunikacji Miejskiej.

- Od czasu wprowadzenia darmowej komunikacji potoki pasażerów wzrosły nam o 40 procent. Mówimy tu o 40 procentach w skali całej komunikacji, czyli również pod uwagę też są brane te przewozy, które odbywają się popołudniu czy wieczorem. W przypadku przewozów odbywających się w godzinach szczytu, ta frekwencja teraz jest dwukrotnie wyższa, niż była. Czyli ci ludzie, którzy dojeżdżają w tych godzinach do szkół i do pracy już nie jadą samochodem, albo już rodzice ich nie wiozą samochodem, tylko jadą do szkoły czy pracy autobusem komunikacji miejskiej. Ewentualnie niektórzy z nich wypożyczają rower miejski.

- Myślę, że tutaj akurat możemy się chwalić przed innymi miastami, jeżeli chodzi o bardziej ekologiczne rozwiązania komunikacyjne i próbę wyeliminowania części samochodów jeżdżących po naszych ulicach, Mówię oczywiście o komunikacji miejskiej. Mamy i wypożyczalnię rowerów i mamy elektryczny transport publiczny, który do tego jest darmowy, więc myślę, że wygląda to całkiem dobrze. Oczywiście byłoby jeszcze lepiej, gdyby jeszcze więcej ludzi korzystało z tych autobusów i rowerów, ale powoli te przyzwyczajenia się zmieniają – dodaje nasz rozmówca.

Tekst: Marzena Góra

Foto: Sławomir Włodarczyk