Szczecinek ma budżet na 2020 rok

Komunikat o błędzie

Deprecated function: Function Redis::delete() is deprecated in Redis_Lock_PhpRedis->lockRelease() (line 111 of /var/www/d7/sites/all/modules/redis/lib/Redis/Lock/PhpRedis.php).
Miasto z Wizją / 17.12.2019 / Komentarze
Radni powołali komisję ds. gospodarki odpadami komunalnymi

Dziś (czwartek 19.12) na sesji zebrała się Rada Miasta. Najważniejszym punktem obrad było podjęcie uchwały w sprawie budżetu miasta na rok 2020.

Nim radni pochylili się nad miejską ustawą zasadniczą, powołali doraźną komisję ds. gospodarki odpadami komunalnymi. W jej skład weszli radni: Andrzej Grobelny, Marek Ogrodziński, Janusz Rautszko, Wiesław Suchowiejko, Grażyna Kuszmar i Wojciech Stypa. Decyzję podjęto jednogłośnie - 21 głosami "za".

Radny J. Rautszko poinformował, że pierwsze posiedzenie Komisji odbędzie się na początku stycznia 2020 roku.

Rada podjęła też decyzję (przy 7 głosach "wstrzymujących się") w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej na lata 2020-2029.

O tym, że przyszłoroczny budżet miasta będzie trudny, pisaliśmy kilkakrotnie. Trudny choćby ze względu na ubytki w dochodach samorządów, również Szczecinka spowodowanych niektórymi działaniami rządu.

Wiemy już, że wydatki miasta na 2020 rok zamkną się kwotą około 208 mln zł. Dochody będą niższe. Deficyt w kwocie około 15 mln zł zostanie pokryty środkami pochodzącymi z wolnych środków oraz kredytem w wys. 12,5 mln zł.

Jeżeli chodzi o przyszłoroczny budżet, szeroko mówił o nim burmistrz Daniel Rak. Dowiedzieliśmy się m.in., że na koniec 2019 roku dług miasta zamknie się kwotą około 43 mln zł, co stanowi 22,9 proc. dochodów miasta (dopuszczalna granica to 60 proc.).

Inwestycje 2020? Oprócz inwestycji tzw. przechodzących, jak przebudowa ciągu komunikacyjnego ulic: Dworcowa - Kolejowa - Wiśniowa, budowy hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 1czy też budowy ścieżki rowerowej wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 172 (mała obwodnica Szczecinka), miasto planuje też m.in. budowę nowej drogi łączącej ul. Kołobrzeską z ul. Polną, przebudowę ul. Wodociągowej i ul wewnętrznej (ul. Ordona - ul. Boh. Warszawy).

To nie wszystko. Będzie też m.in. rozbudowa oświetlenia, modernizacja budynku przedszkola publicznego, doświetlenie przejść dla pieszych, budowa kolejnych punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, budowa sygnalizacji świetlnej przy ul. Armii Krajowej czy też rozbudowa systemu monitoringu miejskiego. Miasto planuje też przebudowę kina Wolność oraz modernizację pomostu przy wyciągu do nart wodnych.

Łącznie na inwestycje w 2020 roku miasto przeznaczy 22,5 mln zł - mówił burmistrz.

Regionalna Izba Obrachunkowa w Szczecinie pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu miasta na rok 2020.

Dyskusja nad budżetem:

Budżet Miasta Szczecinka n a 2020 rok radni przyjęli 13 głosami "za", przy 1 wstrzymującym się (radna Małgorzata Kubiak-Horniatko) i 5 głosach przeciwnych (radni PiS i Porozumienia Samorządowego ).

Po przegłosowaniu budżetu, Rada podjęła uchwały w sprawie: dokonania zmian w budżecie miasta na 2019 rok, zbycia nieruchomości stanowiącej własność miasta, wydzierżawienia miejskich nieruchomości oraz w sprawie przyjęcia Miejskiego Programu Przeciwdziałania Uzależnieniom od Substancji Psychoaktywnych na rok 2020.

W dalszej części obrad radni podjęła uchwały w sprawie: przyjęcia rocznego planu pracy Rady Miasta Szczecinek na 2020 rok, odpowiedzi na skargę wniesioną przez Prokuratora Okręgowego w Koszalinie na uchwałę Nr VII/67/2019 Rady Miasta Szczecinek z dnia 28 lutego 2019 r. w sprawie przyjęcia Regulaminu cmentarzy komunalnych położonych na terenie miasta Szczecinek, powołania doraźnej Komisji ds. gospodarki odpadami komunalnymi oraz ustalenia średniej ceny jednostki paliwa na terenie miasta w roku szkolnym 2019/2020.

Informacja Przewodniczącej Rady Miasta, informacje Przewodniczących Komisji o działalności Komisji nie objętej tematyką sesji, informacja z działalności Burmistrza Miasta, pytania radnych w sprawach bieżących kierowane do Burmistrza oraz wnioski i oświadczenia radnych zakończyły obrady.