Szczecinek nie jest w stanie przeprowadzić wyborów prezydenckich

Miasto z Wizją / 01.04.2020 / Komentarze
Burmistrz Maciej Makselon: Stosowne pismo w tej sprawie trafiło już do Państwowej Komisji Wyborczej (w załączeniu). Mówienie w tak trudnym czasie o wyborach jest zupełnie nie na miejscu

Czy miasto jest w stanie przeprowadzić wybory prezydenckie zapewniając przy tym bezpieczeństwo mieszkańcom Szczecinka? Na to pytanie odpowiedział nam - w imieniu burmistrza Daniela Raka - wiceburmistrz Maciej Makselon.

- Burmistrz Daniel Rak, podobnie jak wielu wójtów, burmistrzów i prezydentów stoi na stanowisku, że przygotowanie i przeprowadzenie wyborów 10 maja z uwagi na epidemię jest niemożliwe - mówi "Miastu z Wizją" M. Makselon.

- Stosowne pismo w tej sprawie, podpisane przez burmistrza Szczecinka trafiło już na biurka Komisarza Wyborczego i Państwowej Komisji Wyborczej. W ten sposób chcemy wzmocnić przekaz polskich samorządowców, których głównym zadaniem jest dbałość o zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców. Ja osobiście popieram i wspieram wszelkie restrykcje, jakie rząd na nas nakłada, ale jak można utrzymywać w mocy domniemany termin wyborów i to w tej sytuacji? Proszę zwrócić uwagę na jeden fakt, o którym się niewiele mówi. Otóż my ciągle mówimy o dacie 10 maja, a już dziś urzędnicy, m.in. Sekretarz Miasta, muszą powołać w Szczecinku 24 Obwodowe Komisje Wyborcze. Jedna z nich jest w szpitalu. Musimy przy tym zabezpieczyć lokale wyborcze m.in. w szkołach, które są obecnie zamknięte, ale przede wszystkim znaleźć 216 członków komisji wyborczych pracujących przy wyborach i czuwających nad przebiegiem procesu wyborczego. Po powołaniu i zatwierdzeniu ich kandydatur w wciągu siedmiu dni należy przeprowadzić szkolenia i odbyć szereg spotkań.

Proszę mi powiedzieć jak w danej chwili, gdy kolejne restrykcje są nakładane przez rząd - i słusznie - mamy to zrobić? To jest główny powód za nieprzeprowadzaniem wyborów. To nie jest też czas na prowadzenie kampanii wyborczej, bo tej się nie da prowadzić. Jednak jeden z kandydatów ją prowadzi.

- Burmistrz Daniel Rak z całą odpowiedzialnością za zdrowie mieszkańców wystosował pismo, w którym sprzeciwia się przeprowadzaniu w Szczecinku wyborów prezydenckich. Stajemy w szeregu z innymi samorządowcami i mówimy: przemyślcie to, bo nie jest to czas na wybory. Jeszcze raz podkreślę - Miasto Szczecinek mówi NIE wyborom prezydenckim 10 maja.

Burmistrz Maciej Makselon odniósł się też do zapowiedzi rządu o przeprowadzeniu wyborów metodą korespondencyjną.

- Biorąc pod uwagę, że w okresie 6 miesięcy przed wyborami nie wolno dokonywać zmian w ordynacji wyborczej, biorą pod uwagę fakt, że pakiety wyborcze też należy przygotować, biorąc pod uwagę fakt, że nowe prawo zostanie uchwalone dopiero tydzień przed wyborami, również i to rozwiązanie, moim zdaniem, nie będzie skuteczne i uniemożliwi przeprowadzenie wyborów.

- Umówmy się. My jako samorząd mamy obecnie wiele rzeczy do wykonania, by zabezpieczyć zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców. Mówienie w tym czasie o wyborach jest zupełnie nie na miejscu.

Tekst i foto główne: Sławomir Włodarczyk

Pismo do PKW: Daniel Rak