Szpital ze sprzętem WOŚP. Jako jedyny w województwie

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 20.06.2016 / Komentarze
Nasza placówka została wybrana do pilotażowego wprowadzania w Polsce metody nieinwazyjnego wsparcia oddechu noworodków

Podczas tegorocznego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy mieszkańcy naszego miasta byli niezwykle hojni, wrzucając do oznaczonych czerwonym serduszkiem puszek rekordową kwotę blisko 50 tys. zł. Okazuje się, że część tej sumy wróci do Szczecinka w postaci specjalistycznego sprzętu do ratowania życia noworodkom. Właśnie do miejskiego szpitala dotarła dobra wiadomość – Fundacja WOŚP postanowiła podarować placówce urządzenie do stosowania nieinwazyjnej wentylacji z zastosowaniem HFNC.

- Jest to niezmiernie miła wiadomość.  Otrzymaliśmy informację z WOŚP, że oddział noworodkowy naszego szpitala w ramach zakupów sprzętu medycznego dla oddziałów noworodkowych, jako jedyny w woj. zachodniopomorskim otrzymał aparat do nieinwazyjnego wspomagania oddychania u noworodków z zastosowaniem donosowej wentylacji wysokoprzepływowej – mówi „Miastu z Wizją” Marek Ogrodziński, dyrektor ds. medycznych szczecineckiego szpitala. - Jest to aparat, który w sposób nieinwazyjny ma podawać tlen pod podwyższonym ciśnieniem, czyli przeznaczony dla noworodków, które mają problemy z oddychaniem i które urodziły się przedwcześnie. Aparat ten ma wspomóc ich drogi oddechowe.

- Jest to metoda, która nie ingeruje w organizm dziecka, czyli nie musimy tego dziecka intubować, nie musi być zakładana rurka dotchawicza, a jedynie umieszczamy to dziecko w kontrolowanej atmosferze przepływu tlenu – kontynuuje nasz rozmówca. - My dostaliśmy kilka lat temu urządzenie, które działa na podobnej zasadzie. W tej chwili natomiast to urządzenie, które otrzymamy, jest znacznie wyższej klasy. Idea samego natleniania dzieci pozostała taka sama, jednak postęp technologiczny jest na tyle znaczny, że sprzęt ten jest o wiele lepszy i nowocześniejszy.

Do Szczecinka trafi aparat „Precision Flow”, którego dostarczeniem zajmie się firma Dutchmed. Urządzenie powinno dotrzeć do placówki w ciągu najbliższych dwóch miesięcy od daty podpisania kontraktu. Tym samym będzie można z niego korzystać najpóźniej wraz z końcem września.

Dodajmy, że szczecinecki oddział noworodkowy został przez Konsultanta Krajowego oraz Zarząd Fundacji wybrany do pilotażowego wprowadzania w Polsce metody nieinwazyjnego wsparcia oddechu noworodków z zastosowaniem donosowej wentylacji wysokoprzepływowej.

Tekst: Marzena Góra
Zdjęcie: vtherm.com, aparat Precision Flow