Tańcem zaprotestowały przeciwko przemocy

• Tv
Miasto z Wizją / 15.02.2021 / Komentarze
Szczecinecka odsłona ogólnoświatowej akcji „One Bilion Rising”

Mieszkanki Szczecinka w tym roku po raz trzeci czynnie włączyły się w coroczną ogólnoświatową akcję pod hasłem „One Bilion Rising”, mającą na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na problem fizycznej i seksualnej przemocy wobec kobiet. W Polsce w wielu miastach już od kilku lat inicjatywa ta odbywa się pod nazwą „Nazywam się miliard”. Zapoczątkowana siedem lat temu akcja z każdą kolejną edycją zatacza coraz większe kręgi i motywuje do działania miliony kobiet na całym świecie, które wspólnie – poprzez taniec – wyrażają swój protest przeciwko przemocy i nienawiści skierowanej właśnie w kobiety.

Teraz akcja po raz kolejny odbyła się również w Szczecinku. W sobotę, 13 lutego mieszkanki naszego miasta wspólnie zatańczyły w miejskim parku, solidaryzując się z kobietami z kilkuset innych krajów. W inicjatywie tej towarzyszyli im także panowie, swoją obecnością wyrażając poparcie dla tej inicjatywy.

W południe przy muszli koncertowej spotkała się grupa mieszkanek, które przez kilkanaście minut wspólnie tańczyły do charakterystycznego dla tej akcji układu tanecznego. Sobotni występ poprzedzony był kilkoma próbami. Inicjatorkami i koordynatorami lokalnej akcji "Nazywam się Miliard/One Billion Rising Szczecinek" – podobnie jak w minionym roku - były Małgorzata Kisiel, Monika Firaza-Mrozicka i Agnieszka Piskozub-Rynkiewicz przy wsparciu szczecineckich samorządowców i pozostałych mieszkańców.

Tym razem jednak, z powodu trwającego stanu zagrożenia epidemiologicznego i różnego rodzaju obostrzeń, akcja miała wymiar symboliczny.

Z kolei w niedzielę, 14 lutego organizatorzy szczecineckiej odsłony akcji zapraszają o godz. 12 na debatę online dotyczącą definicji gwałtu, a o godz. 13.40 na wspólny antyprzemocowy taniec online z cała Polską. Więcej szczegółów można znaleźć TUTAJ. /zr/