Tańcem zaprotestują przeciwko przemocy wobec kobiet

• Tv
Miasto z Wizją / 08.01.2020 / Komentarze
14 lutego w Szczecinku odbędzie się kolejna odsłona akcji pod hasłem "One Bilion Rising/Nazywam się miliard"

„One Bilion Rising” to coroczna ogólnoświatowa akcja, której celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na problem fizycznej i seksualnej przemocy wobec kobiet. Zapoczątkowana siedem lat temu akcja z każdą kolejną edycją zatacza coraz większe kręgi i motywuje do działania miliony kobiet na całym świecie, które wspólnie – poprzez taniec – wyrażają swój protest przeciwko przemocy i nienawiści skierowanej właśnie w kobiety. Od kilku lat również Polska włącza się w tę inicjatywę, która w naszym kraju przebiega pod hasłem „Nazywam się miliard”. W minionym roku akcja ta po raz pierwszy odbyła się również w Szczecinku. 20 lutego 2019 r. panie z naszego miasta wspólnie zatańczyły na Placu Wolności, solidaryzując się z kobietami z kilkuset innych krajów.

Okazuje się, że szczecinecka odsłona wspomnianej akcji będzie miała swoją kontynuację również w tym roku. Mieszkanki naszego miasta spotkają się 14 lutego w centrum miasta, aby wspólnie poprzez taniec – podobnie jak to miało miejsce w minionym roku – zaprotestować przeciwko przemocy wobec kobiet.

- „Nazywam się miliard” to największa akcja masowa na świecie, mająca na celu walkę z przemocą wobec kobiet – informują organizatorki szczecineckiej odsłony akcji. - 14 lutego 2013 roku po raz pierwszy kobiety na całym świecie wspólnie protestowały przeciwko przemocy seksualnej i fizycznej. W ciągu czterech lat akcja rozwijała się, przyłączały się do niej kobiety z kolejnych krajów, miast i wsi. Co roku tańczono przeciwko przemocy akcentując między innymi przemoc ekonomiczną, przemoc na tle rasowym, przemoc ze względu na płeć, przemoc spowodowaną przez wojny, korupcję, instytucje, przemoc spowodowaną przez kapitalistyczną chciwość i wiele innych. Według statystyk w trakcie swojego życia 1 na 3 kobiety zostanie pobita, zgwałcona lub doświadczy innej formy przemocy. Ze światowej populacji na poziomie 7 mld euro, daje to ponad miliard kobiet i dziewcząt.

Inicjatorkami i koordynatorami ubiegłorocznej lokalnej akcji "Nazywam się Miliard/One Billion Rising Szczecinek" były Małgorzata Kisiel, Monika Firaza-Mrozicka i Agnieszka Piskozub-Rynkiewicz przy wsparciu Joanny Ossowskiej z Funduszu Tratwa Szczecinek oraz Radnej Małgorzaty Bały, szczecineckich samorządowców i pozostałych mieszkańców.

Mieszkańcy Szczecinka, którzy chcą przyłączyć się do tej inicjatywy, mają jeszcze sporo czasu na to, aby samodzielnie nauczyć się prostego układu z filmiku instruktażowego https://www.youtube.com/watch?v=mRU1xmBwUeA&fbclid=IwAR10E1U2cH-jYksi1qYrgqeVILH6Oz0abdtqnE3lqcQDDwcCzXvdMZreeGg.

Jednocześnie warto odwiedzić stronę akcji TUTAJ i na bieżąco śledzić przygotowania do tegorocznej odsłony. Aby dołączyć do grupy, należy jedynie skontaktować się z jedną z organizatorek i dać sygnał, że chcemy również wciąć udział w akcji (organizatorki akcji wymienione są u góry strony, zaraz pod nazwą wydarzenia).

Korzystając z okazji jednocześnie przypominamy:

Doznajesz Przemocy? Jesteś jej świadkiem? ZADZWOŃ
94 37 280 11 Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w Szczecinku
94 37 440 28 Punkt Konsultacyjny ds. Przemocy Domowej w Szczecinku
94 71 37 111 Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Szczecinku
116 111 ogólnopolski Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży czynny codziennie od godziny 12:00 do godziny 2:00 w nocy.
Tekst, zdjęcia, montaż: Marzena Góra