Teleopieka dla seniorów ruszy w przyszłym roku

Miasto z Wizją / 03.10.2019 / Komentarze
Program w całości będzie finansowany z budżetu miasta

Podczas wrześniowej sesji Rady Miasta radni zadecydowali m.in. o podjęciu uchwały w sprawie przyjęcia programu osłonowego "Teleopieka dla potrzebujących mieszkańców miasta Szczecinek". W jego ramach seniorzy zostaną wyposażeni w specjalne opaski, dzięki którym jej posiadacze będą mogli natychmiastowo wezwać pomoc w razie zagrożenia życia.

- Usługa ta będzie finansowana w stu procentach przez miasto Szczecinek – mówi burmistrz Daniel Rak. - Teleopieka będzie polegała na tym, że osoby potrzebujące, samotne i wymagające tego typu zabezpieczenia otrzymają do dyspozycji specjalną opaskę z przyciskiem alarmowym. Po jej uruchomieniu połączy się ona z ośrodkiem, a dyspozytor podejmie dalsze działania w celu skontaktowania się z taką osobą i w razie konieczności wyśle do niej pomoc.

- My nie jesteśmy autorem tego pomysłu, ale staramy się wdrażać pewne sprawdzone systemy, które funkcjonują już w innych miastach. Patrząc na populację Szczecinka i porównując z miastami, w których taki program funkcjonuje, dzisiaj zakładamy, że tego typu pomocy w naszym mieście może oczekiwać ok. 50 osób. Oczywiście czy to jest prawidłowo zdiagnozowana ilość, to czas pokaże. Natomiast mając doświadczenia chociażby z programem rehabilitacji seniorów wiemy, że jeżeli będzie taka potrzeba, to te kwoty, a co za tym idzie ilość osób korzystających, mogą w ciągu roku budżetowego ulegać zmianie. Chciałbym uspokoić naszych seniorów, że w razie konieczności tych opasek może być więcej.

Wkrótce powstanie regulamin określający kryteria i zasady przystępowania osób starszych do udziału w programie teleopieki. Po jego stworzeniu wyłoniony zostanie operator, który będzie świadczył taką usługę na rzecz naszych seniorów. Sama forma wyboru usługodawcy również będzie przebiegała według określonych kryteriów. Program będzie wdrażany i realizowany począwszy od roku 2020 dla około 50 mieszkańców miasta Szczecinek w wieku 70+ (a w uzasadnionych przypadkach 60+), z możliwością jego rozszerzenia i zwiększenia w latach następnych w zależności od potrzeb. Osoby zakwalifikowane do objęcia programem nie poniosą żadnych kosztów związanych z korzystaniem z teleopieki.

Tekst: Marzena Góra