Tydzień Straży Pożarnej

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 13.03.2018 / Komentarze
W ogniu trawy, trzcina, śmietnik oraz zadymienie mieszkania

Jak powiedział "Miastu z Wizją" naczelnik Wydziału Operacyjno - Szkoleniowego Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej asp. Mirosław Śledź, w ubiegłym tygodniu szczecineccy strażacy likwidowali skutki wystąpienia 11 miejscowych zagrożeń. Jednostka Ratowniczo - Gaśnicza brała też udział w akcji gaszenia 6 pożarów.

W poniedziałek (5.03) strażacy gasili palące się trawy w Trzcinnie i przy drodze Łubowo - Silnowo. W ogniu stanął tez śmietnik przy ul. Koszalińskiej.

We wtorek (6.03) trawy płonęły w Mosinie. Strażacy likwidowali też zadymienie w mieszkaniu przy ul. Koszalińskiej.

W środę (7.03) JRG badała powietrze na ewentualną zawartość tlenku węgla. Zdarzenie miało miejsce w mieszkaniu przy ul. Słowiańskiej.

W czwartek (8.03) strażacy pompowali wodę z zalanej piwnicy na posesji przy ul. Wiejskiej oraz likwidowali skutki wycieku substancji ropopochodnej do Wilczego Kanału. O zdarzeniu pisaliśmy w artykule:

https://miastozwizja.pl/zabrudzili-wilczy-kanal

W piątek (10.03) JRG likwidowała skutki wypadku na drodze krajowej nr 20 przy zjeździe do Dyminka oraz sprawdzała powietrze na zawartość tlenku węgla. Zdarzenie miało miejsce w mieszkaniu przy ul. Myśliwskiej.

W niedzielę (11.03) strażacy interweniowali w Przyjezierzu. Jakiś dowcipniś podpalił tam trzcinę na zamarzniętym jeziorze.

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinku realizuje kampanię „STOP pożarom traw".

- Pora wiosenna to okres, w którym zawsze gwałtownie wzrasta liczba pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych - mówi asp. M. Śledź.

- Ma to związek z wypalaniem suchych traw i pozostałości roślinnych. Pamiętajmy, że pożary traw są niebezpieczne dla życia i zdrowia ludzi, zwierząt oraz środowiska naturalnego. Zagrażają lasom, budynkom mieszkalnym i zabudowaniom gospodarczym, bezpowrotnie niszczą środowisko naturalne. Stwarzają też niebezpieczeństwo dla podróżujących, gdyż dym znacznie ogranicza widoczność, co może doprowadzić do groźnych wypadków.

W 2017 roku na terenie powiatu szczecineckiego odnotowano 242 pożary, wśród nich było 66 pożarów traw na łąkach i nieużytkach, co stanowi ponad 27 proc. wszystkich pożarów.

- Likwidacja zdarzeń związanych z gaszeniem pożarów traw angażuje  wiele zastępów ratowniczych, których pomoc może być potrzebna w tym samym czasie w innym miejscu, gdzie naprawdę zagrożone jest życie i zdrowie ludzi - podkreśla asp. M. Śledź.

- Wypalanie traw, łąk i nieużytków rolnych jest prawnie zabronione. Grozi za to kara grzywny w wysokości 5 tys. zł, a nawet kara 10 lat pozbawienia wolności.

Tekst: Sławomir Włodarczyk

Foto: KS PSP