Tydzień szczecineckiej Policji
- Aktualności

Fatalne warunki jazdy panujące na drogach były przyczyną wypadku, w którym o mały włos nie doszło do tragedii.
- Jadąc drogą krajową nr 11 w kierunku Lotynia 41- letnia kobieta kierująca Volkswagenem Passatem z nieustalonych przyczyn zjechała na pobocze i uderzyła w drzewo. Kierująca była trzeźwa. Doznała złamania ręki i trafiła do szpitala - mówi "Miastu z Wizją" sierż. Ewa Żaglewska, oficer prasowy szczecineckiej policji.
Policjanci ostrzegają, że jesienno-zimowa aura nie sprzyja kierowcom. Warunki pogodowe zmieniają się niemal co chwilę, widoczność na drodze jest bardzo ograniczona, nietrudno więc o nieszczęśliwy wypadek.
- Po prostu należy zdjąć nogę z gazu i dostosować prędkość pojazdu do warunków panujących na drodze - dodaje E. Żaglewska. - Nawierzchnie jezdni są śliskie, niektóre przejścia dla pieszych słabo oświetlone, a do tego szybko zapada zmrok. Uczulam pieszych by zachowali szczególną ostrożność przy przekraczaniu jezdni i nosili elementy odblaskowe.
Od początku tego roku na drogach regionu doszło do 4 wypadków.
W ubiegłym tygodniu policjanci zatrzymali 5 nietrzeźwych kierujących w tym 3 rowerzystów.
Najwięcej - 1,2 promila w wydychanym powietrzu "zaprezentowała" 21-letnia mieszkanka gminy Borne Sulinowo. Kobieta została zatrzymana do kontroli przez policjantów z borneńskiego posterunku. Za jazdę po pijanemu grozi jej kara do 2 lat pozbawienia wolności.
- Szczecineccy policjanci odpowiedzialni za bezpieczeństwo w ruchu drogowym zobowiązani są do podejmowania wielokierunkowych działań zmierzających do poprawy bezpieczeństwa wszystkich użytkowników drogi - mówi pani rzecznik. - Dlatego w trosce o bezpieczeństwo naszych mieszkańców na terenie powiatu cyklicznie przeprowadzane są działania prewencyjno – kontrolne ukierunkowane na niechronionych uczestników ruchu drogowego.
Policjanci z Ogniwa Ruchu Drogowego szczecineckiej komendy przeprowadzili na terenie miasta wzmożone działania pod nazwą „ODBLASK” ukierunkowane na ujawnianie wykroczeń w relacji pieszy – kierujący. Mundurowi podczas akcji skupiali się na błędach popełnianych przez uczestników ruchu drogowego, które są najczęstszymi przyczynami zdarzeń z udziałem niechronionych. Pod okiem mundurowych znaleźli się rowerzyści, którzy nie przestrzegali podstawowych przepisów ruchu drogowego, a także piesi, którzy przechodzili w miejscu do tego niewyznaczonym oraz nie stosowali się do sygnalizacji świetlnej. Wszystkich przyłapanych uświadamiano o konsekwencjach nieprzestrzegania przepisów ruchu drogowego.
Mundurowi podczas działań „ODBLASK” wręczali pieszym i rowerzystom elementy odblaskowe w postaci opasek samozaciskowych. Funkcjonariusze zachęcali do noszenia odblasków o każdej porze dnia, także w terenie zabudowanym.
Tekst: Sławomir Włodarczyk
Foto: KPP Szczecinek