U progu jesieni spadło bezrobocie

Miasto z Wizją / 06.10.2016 / Komentarze
Dyr. Kosmala: Pieniądze są, etaty są, chętnych brak

Na koniec września br. w rejestrach Powiatowego Urzędu Pracy figurowało 4847 osób (w całym powiecie).

- To o 37 mniej niż na koniec sierpnia i o 551 mniej niż na koniec 2015 roku - mówi "Miastu z Wizją" Wiesław Kosmala, dyrektor szczecineckiego "pośredniaka".

W Szczecinku na koniec sierpnia zatrudnienia poszukiwały 2042 osoby - o 22 mniej niż miesiąc wcześniej. 442 z nich posiada prawo do zasiłku dla osób bezrobotnych.

- Wskaźnik bezrobocia w Szczecinku wynosi 7,9 proc. Z kolei stopa bezrobocia w powiecie to 19,3 proc. - dodaje dyr. Kosmala.

Jak podkreślił nasz rozmówca, żaden z lokalnych przedsiębiorców nie prowadzi zwolnień grupowych i nie zgłosił do PUP takiego zamiaru.

- Do końca roku nie spodziewamy się otrzymać dodatkowych środków na aktywne formy zwalczania bezrobocia - mówi dyr. Kosmala. - Ale z pieniędzmi problemu nie mamy, mamy natomiast problem z ich wydatkowaniem. Po prostu brakuje chętnych do udziału w poszczególnych programach.

Obecnie PUP dysponuje około 70 etatami. Pisaliśmy o tym w artykule:

- Etaty są, niestety chętnych na ich obsadzenie brakuje - dodaje dyr. Kosmala. - Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy, że osoby bezrobotne nie są zainteresowane ofertami pracy, jest wysokość płacy. Nasi pracodawcy muszą wreszcie zrozumieć, że chętnych do pracy za najniższą płacę krajową będzie coraz mniej. O ile jeszcze w ogóle są.