Uczniowie walczą z "hejtem" w sieci

Miasto z Wizją / 08.12.2016 / Komentarze
Na zamku odbyła się debata zorganizowana przez harcerzy z 13 Czarnego Szczepu im. Zawiszy Czarnego

Czym jest hejt? Jak się przed nim bronić? Jak na niego reagować? Jak walczyć z hejtem? Na te i wiele innych pytań spróbowali nam odpowiedzieć harcerze 13 Czarnego Szczepu im. Zawiszy Czarnego, którzy zaprosili dziś (czwartek, 8 grudnia) uczniów szczecineckich szkół na debatę przebiegającą pod hasłem „Antyhejt - załagodźmy sytuację w sieci”.

O godz. 11.00 w jednej z sal szczecineckiego zamku spotkali się przedstawiciele Zespołu Szkół nr 2 im. Księcia Warcisława IV, Zespołu Szkół nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej oraz I LO im. Księżnej Elżbiety. Zarówno oddelegowani uczestnicy debaty, jak i przysłuchująca się rozmowom publiczność, czynnie brali udział w dyskusji na temat przemocy słownej w sieci.

Czym tak naprawdę jest hejt? To najprościej mówiąc wymierzony w nas atak jednego lub grupy internautów, którzy stosują wobec nas słowną agresję, a także w niewybrednych słowach wyładowują na nas swoją złość i frustrację, a ich wpisy na nasz temat lub odpowiedzi w danej dyskusji przepełnione są nienawiścią i agresją.

- Debata jest skierowana do szkół ponadgimnazjalnych oraz wędrowników z Hufca Szczecinek. Akcja ma na celu uświadomić młodzież licealną, jak istotnym problemem dzisiejszych czasów jest przemoc w Internecie, wynikająca z agresji i braku tolerancji. Szkoły wybrały przedstawicieli, którzy wypowiedzą się na temat tego, jak cienka jest granica między krytyką a hejtem, jego wpływem na młodego internautę oraz przedstawią swoje sposoby na powiedzenie „stop” mowie nienawiści – podsumowują organizatorzy debaty.

Dodajmy, że podczas spotkania jego uczestnicy mieli także okazję wysłuchać kilku krótkich prelekcji na temat mowy nienawiści w sieci, a także zapoznać się z materiałem filmowym zrealizowanym przez 13 Czarny Szczep im. Zawiszy Czarnego, przedstawiającym sondę przeprowadzoną na temat hejtu w Internecie wśród mieszkańców.

Tekst, foto: Marzena Góra