Ulice z zimowym priorytetem

Miasto z Wizją / 12.02.2018 / Komentarze
Zobacz w jakiej kolejności Cię odśnieżą

Tegoroczna zima "podarowała" nam już pierwsze, dość obfite opady śniegu. Synoptycy prognozują, że to jeszcze nie koniec białego puchu nad Trzesieckiem. Wówczas na szczecineckie ulice wyruszą pługi i piaskarki.

Okazuje się, że nasze trakty, podobnie jak drogi krajowe, mają priorytety, jeżeli chodzi o ich kolejność odśnieżania. Określił je w rozporządzeniu, w sprawie zimowego i letniego utrzymania dróg gminnych i przystanków w granicach administracyjnych Miasta Szczecinek w 2018 roku, burmistrz Jerzy Hardie-Douglas.

Z zapisów rozporządzenia dowiadujemy się również, że miasto pokryje koszty zimowej operacji. Akcję poprowadzi Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej.

Spójrzmy, zatem, jakie szczecineckie ulice są priorytetowe dla ekip PGK, czyli zakwalifikowane do pierwszej kategorii odśnieżania. Otóż: 1 Maja, 3 Maja, Armii Krajowej, Boh. Warszawy, Limanowskiego, Bukowa, C. Skłodowskiej, Cieślaka (na odcinku kotłownia - McDonalds), Cisowa, Derdowskiego, Drzymały, Dworcowa, E. Plater, Fabryczna, Grudziądzka, Grunwaldzka, Harcerska, Harcmistrza Kamińskiego, Łukasiewicza plus gruntowa, Jagiełły, Jasna, Jeziorna, Ordona, Kamienna, Karlińska, Karlińska do Białogardzkiej, Kisielewskiego, Klasztorna, Kopernika, Kopernika przy b. miasteczku ruchu drogowego, Kosińskiego, Krakowska, Kwiatowa, Lwowska, łącznik Kopernika - Reja, Reja, Piłsudskiego, Mickiewicza, Mierosławskiego, Miła, Myśliwska, Parkowa, pętla autobusowa Staszica, Plac Wolności, Polna, Polna (bloki ZGM-TBS), Poniatowskiego, Powstańców Wielkopolskich, Szafera, Przemysłowa, Rzemieślnicza, Strefowa, Szczecińska, Warszawska, Waryńskiego, Winniczna, Wiśniowa, Witolda Pileckiego, Władysława Bartoszewskiego, Wojska Polskiego oraz Zielona. Łączna długość ulic pierwszej kolejności odśnieżania wynosi 29,68 km.

Z kolei na samym końcu (III kolejność odśnieżania) pługi przejadą m.in. ulicami: Głowackiego, Boczna, Limanowskiego (obok Podimed i wjazd do kina), Prusa, Brzozowa, Chełmińska (do garaży Wyszyńskiego 88b), Cicha, Czarnobór (dojazd do posesji 11-19), Derdowskiego łącznik, dojazd od ul. Turystycznej do działki 32/5, drogi na HAPIS, drogi na JAR, Wybickiego, Sikorskiego (stara gazownia), Gotycka, Łukasiewicza plus gruntowa, Kochanowskiego, Malczewskiego, Kaszubska, Kolejowa, Konopnickiej, Koszalińska plus Bugno (SSE), Koszalińska osiedle, Krajobrazowa, Kruczkowskiego, Leśna, Letniskowa, Łowiecka (boczna), Malinowa, Dąbrowskiej, Młynarska, Młyńska, Podgórna, Poznańska, Przytulna, Rzeczna, Słowackiego, Sosnowa, Spacerowa, Szarych Szeregów, Szewska, ścieżka rowerowa Marcelin, Turystyczna, Wierzbowa, Wilczkowska, Zaułek oraz Żeglarska (dojazd do posesji 61 i 69).

W razie wystąpienia opadów śniegu kierowcy pługów śnieżnych roboty mają moc. Wszystkie 233 szczecineckie ulice plus łączniki i uliczki boczne, zakwalifikowane do I, II i III kolejności odśnieżania, mają łączną długość ponad 97 km i pow. blisko 556 tys. m2.