Uroczystości 1050 rocznicy Chrztu Polski
- Tv
- Aktualności
Wierni z diecezji koszalińsko - kołobrzeskiej, również ze Szczecinka i regionu, spotkali się (sobota 11.06) w Bazylice Kołobrzeskiej by uczestniczyć w obrzędzie święceń biskupa ks. Krzysztofa Włodarczyka. Obrzęd odbył się podczas mszy św. dziękczynnej za dar wiary i 1050 rocznicę Chrztu Polski.
Ks. Krzysztof Włodarczyk będzie prowadzić kościół koszalińsko - kołobrzeski wspólnie z biskupami: Edwardem Dajczakiem i Krzysztofem Zadarką.
- Na uroczystości do kołobrzeskiej bazyliki przybyły tłumy wiernych, wśród nich rodzina biskupa-nominata oraz przyjaciele, z którymi wcześniej współpracował - mówi Andrzej Remus, operator TV "Miasta z Wizją", uczestnik tego wydarzenia.
Współkonsekratorami biskupa-nominata K. Włodarczyka byli emerytowani biskupi diecezji: bp Tadeusz Werno i bp Paweł Cieślik.
Najważniejszym momentem święceń biskupich było nałożenie rąk przez głównego szafarza święceń i współkonsekratorów na głowę elekta i modlitwa konsekracyjna.
Na zakończenie uroczystości bp Krzysztof Włodarczyk zawierzył się Matce Bożej Bolesnej Pani Skrzatuskiej. Nawiązał do swojego zawołania „Łaska, miłosierdzie, pokój”, zaczerpniętego z początku 2 Listu św. Pawła Apostoła do Tymoteusza.
Biskup Krzysztof Włodarczyk urodził się 25.02.1961 r. w Sławnie. Po zdaniu egzaminu dojrzałości w 1981 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Paradyżu. Jego pierwszą placówką wikariuszowską była parafia pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Lipiu. W październiku 1988 r. został mianowany dyrektorem Domu Rekolekcyjnego w Iłowcu, a od roku 1989 - dyrektorem Domu Rekolekcyjnego w Koszalinie.
W latach 1990-2005 ks. Włodarczyk był diecezjalnym duszpasterzem rodzin oraz obrońcą węzła małżeńskiego w Sądzie Biskupim Koszalińsko-Kołobrzeskim. W 2002 r. został mianowany kanonikiem gremialnym Kolegiackiej Kapituły Pilskiej. Odpowiadał też za budowę Centrum Edukacyjno-Formacyjnego w Koszalinie. Był też jego pierwszym dyrektorem.
Ukończył studia w zakresie teologii pastoralnej na Wydziale Teologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, broniąc pracę doktorską pod tytułem: „Model duchowości małżeńskiej i rodzinnej we współczesnych ruchach rodzinnych w Polsce”.
W latach 2006 i 2007 pełnił funkcję wicerektora Wyższego Seminarium Duchownego w Koszalinie, a od roku 2007 jest dyrektorem Wydziału Duszpasterskiego Kurii Biskupiej.
Tekst, foto, video, montaż: Andrzej Remus
Na ostatnich zdjęciach Wspólnota Domowego Kościoła ze Szczecinka