W lipcu rozpocznie się "śmieciowa" inwestycja

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 24.06.2016 / Komentarze
Miasto i wykonawca dopinają ostatnie szczegóły

Jak powiedziała "Miastu z Wizją" dyrektor Wydziału Komunalnego Urzędu Miasta Anna Mista, przygotowania do tegorocznej inwestycji budowy półpodziemnych gniazd na odpady komunalne znajdują się na finiszu.

- Inwestycja jest realizowana w formule "zaprojektuj i wybuduj" - wyjaśnia nasza rozmówczyni. - Nic, zatem dziwnego, że na przygotowanie inwestycji potrzeba trochę czasu. Tym bardziej, że każda lokalizacja gniazda to praktycznie inny projekt, choćby ze względu na przebiegająca w jego pobliżu podziemną infrastrukturę.

Gdy miasto dopnie już wszelkie szczegóły projektowo - organizacyjne, roboty ruszą.

- To powinno stać się jeszcze w lipcu - dodaje A. Mista. - Inwestycję zamierzamy sfinalizować w terminie do 30 września br.

Tegoroczna "śmieciowa" budowa kosztować będzie około 600 tys. zł. Inwestycję, podobnie jak w latach poprzednich, zrealizuje rodzima firma "Wektra".

Jak nam powiedział wiceburmistrz Daniel Rak, miasto otrzymało dofinansowanie tej inwestycji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

- To kwota 248 tys. zł. Resztę pieniędzy wyłożymy z naszego budżetu - mówi "Miastu z Wizją" D. Rak.

W ramach tegorocznej inwestycji powstanie 16 zbiorników o pojemności od 1,2 m3 do 1,5 m3, 3 m3 i 5 m3 wykonanych ze szczelnego tworzywa PE HD z wkładem workowym. Roboty powinny ruszyć w maju i zostać sfinalizowane do 30 września br.

Gzie staną nowe śmietniki? Otóż przy ul.: Kanałowa/28 Lutego 48-50, Kopernika, Kościuszki, Kosińskiego 19, Polna 27 a-d, 28 Lutego 9 a-f, Klasztorna 10 a-d, Koszalińska 98, Wodociągowa 4 a-d, Mierosławskiego 10, Lwowska, Lwowska 17 a-k, Połczyńska 2 b-f, Kamienna 10-12, Zielona 20 i Mickiewicza.

Półpodziemne gniazda na odpady komunalne Szczecinek buduje już od trzech lat. W tym miejscu warto podkreślić, że jesteśmy prekursorem tego typu inwestycji w województwie zachodniopomorskim i jednymi z pierwszych w kraju.

W 2014 roku nad Trzesieckiem powstało 39 półpodziemnych gniazd na śmieci. Operacja była kontynuowana w 2015 roku. Chętnych na przyjęcie śmieciowych gniazd było aż nadto, ale miasto mogło zbudować nowoczesne śmietniki tylko w 16 lokalizacjach.

Śmieci pod ziemią tak się spodobały mieszkańcom grodu nad Trzesieckiem, że w tym roku spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mocno rywalizowały przy kolejnych lokalizacjach.

Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk