W rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja
- Aktualności
3 maja 1791 roku sejm uchwalił konstytucję, która regulowała ustrój prawny naszego kraju. Dziś (3.05), w 225 rocznicę tego wydarzenia, w Szczecinku odbyły się uroczyste obchody upamiętniające ten ważny dla Polski i całego narodu moment. W tym roku wyjątkowo – z powodu trwającego remontu placu Wolności – uroczystość odbyła się przy pomniku Józefa Piłsudskiego. Wzięli w niej udział m.in. burmistrz Jerzy Hardie-Douglas, starosta Krzysztof Lis, miejscy i powiatowi radni, parlamentarzyści, dyrektorzy placówek miejskich i oświatowych, przedstawiciele policji i straży miejskiej, harcerze, kombatanci, reprezentanci organizacji pozarządowych oraz mieszkańcy naszego miasta.
Tegoroczne obchody rozpoczęły się mszą św. w intencji ojczyzny w kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Po jej zakończeniu poczty sztandarowe wraz z mieszkańcami przeszli na miejsce uroczystości. Po oficjalnym rozpoczęciu tegorocznych obchodów i wysłuchaniu hymnu państwowego, głos zabrał burmistrz Szczecinka, gospodarz spotkania, który przypomniał zgromadzonym gościom okoliczności tego historycznego wydarzenia, a także odniósł się do obecnej sytuacji w kraju.
- Przez kolejne lata spotykaliśmy się w każdą rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, aby wspólnie przypomnieć sobie o tym wielkim wydarzeniu z 1791 roku. Mimo że Konstytucję ustanowiono w niezwykle trudnym dla Polski czasie, była ona próbą powrotu do tego, czym nasz kraj mógł szczycić się w pięknej dobie renesansu i wczesnego oświecenia. Była nie tylko próbą ratowania kraju przed całkowitym wymazaniem go z mapy świata, ale też próbą przypomnienia, że Polska przez wieki postrzegana była jako kraj nowoczesny, tolerancyjny, nie lękający się obcych wpływów, będący gwarantem wolności i przestrzegania prawa.
- Konstytucja 3 Maja stała się na dziesiątki lat chlubą polskiej myśli politycznej. Konstytucja dawała podwaliny prawne pod organizację nowoczesnego państwa. Ustanowienia Konstytucji centralizowały państwo, wprowadzając jednolity rząd, skarb i wojsko. Za religię panującą uznano katolicyzm. Jednak Konstytucja podkreślała tolerancję religijną. Ustanawiała trójpodział władzy. Konstytucja 3 Maja podkreślała niezawisłość sądów wobec sejmu i króla. Wydawało się, że to może się udać. Jednak zawiązana rok po Sejmie Czteroletnim Konfederacja Targowicka dała pretekst do kolejnych rozbiorów Polski – kontynuował burmistrz Jerzy Hardie-Douglas. - Po odzyskaniu niepodległości w marcu 1921 roku Sejm uchwala nową konstytucję, zwaną Konstytucją Marcową. Nawiązywała w dużej mierze do zasad spisanych w Konstytucji 3 Maja i przypominała tę obowiązującą dzisiaj. Gwarantem rozwoju kraju i bezpieczeństwa obywateli jest konstytucja. Ta nowoczesna konstytucja z 3 maja 1791 roku nie obroniła nas przed katastrofą. Tym bardziej należy bronić obecnej.
Tegoroczne uroczystości zakończyły się złożeniem pamiątkowych, biało-czerwonych wiązanek kwiatów pod pomnikiem w intencji tych, którzy przyczynili się do tego, abyśmy dziś mogli żyć w wolnym i demokratycznym państwie.
Tekst, zdjęcia: Marzena Góra