Wakacje nad Trzesieckiem

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 12.07.2021 / Komentarze
Standardy naszych kąpielisk według Głównego Inspektoratu Sanitarnego

Sezon kąpieliskowy nad jeziorem Trzesiecko trwa w najlepsze. Regularne badania wody prowadzone przez szczecinecki Sanepid wykazują, że woda w naszym miejskim jeziorze jest czysta i przydatna do kąpieli. Nic, tylko oddawać się wodnym szaleństwom. Tym bardziej, że synoptycy na najbliższe dni prognozują upalną aurę z temperaturami 25-30 stopni C.

Sanepid przez całe lato będzie sprawował nadzór nad trzesieckimi plażami. Miejmy nadzieję, że nie zajdzie konieczność czasowego wyłączania ich z użytku, a lato do samego końca będzie piękne tego roku.

Jakie mamy standardy na naszych kąpieliskach? By się o tym dowiedzieć zajrzeliśmy do portalu kąpieliskowego Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Okazuje się, że nie musimy mieć z tego tytułu żadnych kompleksów, ale do najlepszych (mamy tu na uwadze przede wszystkim kąpieliska nad Bałtykiem) trochę nam jeszcze brakuje. Reasumując: Na "Błękitną Flagę", charakteryzującą kąpielisko o najwyższym standardzie europejskim, musimy jeszcze trochę poczekać i bardzo się przy tym starać.

Plaża Miejska przy ul. Mickiewicza ma długość wzdłuż linii brzegowej 50 m i efektowne pomosty. Teren kąpieliska jest ogrodzony. Są wyznaczone dwie niecki kąpielowe: strefa dla nieumiejących pływać o głębokości max. 1,2 m oraz strefa dla umiejących pływać o głębokości max. 4 m. Jest też wyznaczone miejsce do kąpieli dla dzieci. Kąpielisko ma molo i wyznaczoną strefę do siatkówki plażowej. Jest możliwość cumowania sprzętu wodnego. Na terenie kąpieliska są kosze na śmieci, toalety i natryski oraz przebieralnie. W sezonie plażę strzegą ratownicy. Na "miejskiej" funkcjonuje wypożyczalnia sprzętu wodnego i rowerów. Są tablice informacyjne, regulamin dla osób kąpiących się i wypoczywających, flaga WOPR, a na teren kąpieliska nie można wprowadzać zwierząt domowych. W sezonach 2016-2019 jakość wody na kąpielisku GIS określił jako "doskonała".

Czego nam brakuje na Plaży Miejskiej? Tylko "Błękitnej Flagi", kortu tenisowego (jest kilkaset metrów dalej) i… grilla.  

Plaża Wojskowa przy ul. Kilińskiego mocno zyskała na otwarciu położonej w sąsiedztwie stanicy wędkarskiej. Długość plaży to 50 m. Strefa do kąpieli jest oznakowana bojami. Jest wydzielone miejsce do kąpieli dla dzieci oraz strefa do siatkówki plażowej. Istnieje możliwość cumowania sprzętu wodnego. Na terenie kąpieliska są kosze na śmieci. Z kolei po sąsiedzku - na stanicy możemy skorzystać z przebieralni i toalety. Są stosowne tablice informacyjne i punkt ratowniczo - opatrunkowy.  Podobnie jak na plaży Miejskiej "wojskową" strzegą ratownicy. Jest flaga WOPR. Na teren kąpieliska nie można też wprowadzać zwierząt domowych.

Na "wojskowej" mamy problem z jakością wody. W ubiegłych latach kąpielisko było kilkakrotnie zamykane. Miasto non stop podejmuje działania, by takie sytuacje się nie powtarzały lub występowały nader rzadko.  

Coraz wyższy poziom prezentuje kąpielisko Mysia Wyspa (długość linii brzegowej 50 m). Jest wyznaczona strefa do kąpieli dla dzieci i dorosłych. Kąpielisko ma pomost i możliwość cumowania sprzętu wodnego. Jest też dostęp do punktu czerpania wody z odprowadzaniem ścieków. Na terenie kąpieliska są toalety(kontenerowe) z ciepłą, bieżącą wodą, boisko do siatkówki, miejsce na grilla, pracują ratownicy, jest flaga WOPR, działa też przebieralnia. Jest również miejsce zabaw dla dzieci (w wodzie również!), porządny punkt gastronomiczny oraz wypożyczania rowerów.

Przypomnijmy: Nasze kąpieliska, zgodnie z decyzją Rady Miasta Szczecinka rozpoczęły działalność 11 czerwca. Sezon kąpielowy zakończy się w poniedziałek 31 sierpnia.

Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk