„To ważny dzień dla szczecineckiego sądownictwa”

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 31.05.2016 / Komentarze
Dziś oficjalnie swoje funkcjonowanie rozpoczęła nowa, rozbudowana siedziba Sądu Rejonowego

W czerwcu 2007 roku narodził się pomysł rozbudowy siedziby szczecineckiego Sądu Rejonowego. Jednak droga do realizacji tego przedsięwzięcia okazała się długa i skomplikowana. Po sześciu latach, dokładnie 21 stycznia 2013 r. miało miejsce uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod nowy budynek. Od tego czasu prace – choć nie bez przeszkód – były realizowane przez trzy kolejne lata. Po ich ukończeniu śmiało można stwierdzić, że była to jedna z największych inwestycji jeżeli chodzi o sądownictwo w całym okręgu koszalińskim. Jej zwieńczeniem była dzisiejsza (30 maja) uroczystość, która odbyła się późnym rankiem przy ul. Bohaterów Warszawy. Data ta niewątpliwie na stałe zapisze się w kartach historii szczecineckiego sądu. Tego dnia oficjalnie oddano do użytku nową, rozbudowaną siedzibę Sądu Rejonowego.

- To ważny dzień dla szczecineckiego sądownictwa. Myślę, że to ważny dzień również dla całego okręgu koszalińskiego, a także społeczności Szczecinka – mówi „Miastu z Wizją” Marek Ciszewski, prezes Sądu Okręgowego w Koszalinie i jednocześnie współgospodarz poniedziałkowej uroczystości. Przez długie lata powiększały się kompetencje sądu, zwiększał się zakres właściwości, było obejmowanych wiele nowych spraw, liczebność środowiska sędziowskiego również wzrosła, natomiast siedziba sądu była skromna i ograniczona. To wszystko spowodowało konieczność jej rozbudowy. Mieliśmy to szczęście, że akurat koło tego zabytkowego budynku była działka, która idealnie nadawała się na lokalizację tej rozbudowy, a dzięki zaangażowaniu Ministerstwa Sprawiedliwości oraz sądu, mogliśmy doprowadzić tę inwestycje do skutku.

- Mam nadzieję, że ten nowy obiekt będzie dobrze służył zarówno sądownictwu i szczecineckiej jednostce, która może pochwalić się ogromnymi tradycjami, ale również mieszkańcom miasta i całego powiatu, bo przede wszystkim wymiar sprawiedliwości pełni funkcje usługowe dla społeczności – dodaje nasz rozmówca. – Jeżeli chodzi natomiast o obiekt zlokalizowany przy ul. Jasnej, on na razie pozostanie do dyspozycji sądu. Planujemy jednak wyprowadzić do nowej siedziby jeden z dwóch funkcjonujących tam wydziałów. Został nabyty kolejny obiekt w pobliżu, dlatego istnieje możliwość, że w dalszej perspektywie za jakiś czas cały sąd zostanie przeniesiony właśnie tutaj, przy ul. Bohaterów Warszawy.

Gościem honorowym uroczystości otwarcia nowej siedziby sądu, a także niejako jej gospodarzem był Łukasz Piebiak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości. W wydarzeniu tym udział wzięli także m.in. prezes Sądu Apelacyjnego w Szczecinie Ryszard Iwankiewicz, dyrektor Departamentu Budżetu i Efektywności finansowej Jan Paziewski, posłowie na Sejm RP Małgorzata Golińska i Radosław Lubczyk, burmistrz Jerzy Hardie-Douglas, a także prezes Sądu Rejonowego w Szczecinku Ireneusz Góra. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło także prezesów sądu ze Szczecina, Koszalina i Gorzowa Wielkopolskiego, a także byłych prezesów Sądu Rejonowego w Szczecinku, przedstawicieli Zarządu Woj. Zachodniopomorskiego, palestry koszalińskiej, policji i służby więziennej, realizatorów inwestycji – architektów oraz wykonawców, prokuratorów rejonowych, sędziów, notariuszy oraz pozostałych pracowników szczecineckiego sądownictwa.

Po przywitaniu zaproszonych gości oraz przemówieniu, w trakcie którego Marek Ciszewski przybliżył słuchaczom historię szczecineckiego sądu oraz poszczególne etapy ostatniej inwestycji związanej z budową nowego budynku, miało miejsce uroczyste przecięcie wstęgi. Oficjalnego otwarcia obiektu dokonali: prezes Sądu Okręgowego w Koszalinie Marek Ciszewski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Łukasz Piebiak, prezes Sądu Rejonowego w Szczecinku Ireneusz Góra oraz Ryszard Iwankiewicz, prezes Sądu Apelacyjnego w Szczecinie. Następnie goście zostali zaproszeni do zwiedzenia nowego budynku sądu, gdzie mieli także okazję m.in. obejrzeć prezentację ilustrującą przebieg prac budowlanych.

Dodajmy, szczecinecki sąd może pochwalić się największymi tradycjami w całym okręgu koszalińskim. To tu prowadzonych jest także ok. 12 tys. spraw rocznie. Obecnie może pochwalić się także 17 etatami sędziowskimi. Jak przyznał w rozmowie z nami marek Ciszewski, może pochwalić się także najlepszą sprawnością postępowania w całym okręgu koszalińskim.

Tekst, zdjęcia: Marzena Góra