Węgorz, sandacz, lin i szczupak

Miasto z Wizją / 10.03.2020 / Komentarze
Miasto kupi narybek dla Trzesiecka i Wilczkowa

Ostatnio w artykule: "Narybek od miasta"

pisaliśmy, że ratusz tak jak w poprzednich latach, również i w tym roku przeprowadzi akcje zarybieniowe jezior Trzesiecko i Wilczkowo - akwenów w całości leżących w granicach administracyjnych Szczecinka.

Referat Ochrony Środowiska Urzędu Miasta przygotował już zapytanie ofertowe w sprawie zakupu narybku. Miasto planuje pozyskać 80 tys. szt. narybku letniego sandacza, 1200 kg lina kroczka, 616 tys. szt. wylęgu żerującego szczupaka oraz 80 kg narybku obsadowego węgorza. Na akcję zarybieniową miasto planuje w tym roku przeznaczyć 80 tys. zł.

Czy uda się zakupić narybek w wymaganych ilościach oraz kiedy zostaną przeprowadzone zarybienia, dowiemy się niebawem.

Przypomnijmy: W ubiegłym roku miasto zarybiało za około 55 tys. zł. Swój nowy dom w naszych jeziorach znalazł narybek lina, szczupaka i sandacza.

Mimo, że szczecineckie jeziora są w jurysdykcji Polskiego Związku Wędkarskiego, na mocy porozumienia z wędkarskim stowarzyszeniem, ratusz asygnuje corocznie pokaźne sumy na zakup narybku atrakcyjnych wędkarsko gatunków ryb. Wspomaga tym samym PZW w wywiązywaniu się z operatu Obwodu Rybackiego jeziora Trzesiecko nr 1 na rzece Nizica. Przewiduje on coroczne zarybienia obwodu narybkiem za kwotę blisko 250 tys. zł. W jego skład wchodzą, oprócz wspomnianego Trzesiecka i Wilczkowa, także jeziora: Radacz Duży i Radacz Mały, Lipno, Juchowo oraz Ciemino.