Wiaty przystankowe doczekają się modernizacji

Miasto z Wizją / 11.10.2017 / Komentarze
Miasto ogłosiło przetarg na ich budowę. Potencjalni wykonawcy mają czas do 26 października na złożenie ofert

Szczecineckie wiaty przystankowe wkrótce całkowicie zmienią swój wygląd. Pasażerowie będą mieli do swojej dyspozycji nowoczesne, multimedialne przystanki. Pewnym jest już to, że zdecydowanie będą różniły się od tych funkcjonujących dotychczas. Miasto ogłosiło właśnie kolejny przetarg mający wyłonić wykonawcę, który podejmie się zadania pn. „Rozbudowa dynamicznego systemu informacji pasażerskiej wraz z modernizacją głównych przystanków autobusowych w Szczecinku w formule zaprojektuj i wykonaj”.

Całe przedsięwzięcie polegać ma na rozbudowie istniejącego już systemu informacji pasażerskiej, a także na modernizacji łącznie 26 głównych przystanków autobusowych. W przyszłości zostaną one także najpewniej powiązane z systemem wypożyczalni rowerów miejskich.  Nowe wiaty będą posiadały m.in. wykonane z aluminium panele elewacyjne, a także poliwęglanowe zadaszenie. Dodatkowo w słupach, na których oparta zostanie konstrukcja, będą znajdowały się wmontowane monitory interaktywne, na których pojawią się m.in. informacje w ramach dynamicznego systemu informacji pasażerskiej oraz przyjazdy autobusów w czasie rzeczywistym. Całość będzie posiadała oświetlenie ledowe, a także wyłączniki zmierzchowe.

Trzeba przyznać, że nowe szczecineckie przystanki znacznie będą różniły się od tych, z których mieszkańcy obecnie korzystają. Oprócz nowoczesnego wyglądu, konstrukcje zyskają także szereg multimedialnych rozwiązań. Tym samym oczekując na przyjazd autobusu, oprócz rozkładu jazdy, będziemy mogli sprawdzić także m.in. repertuar kina, nadchodzące wydarzenia kulturalne, a nawet naładować swój telefon komórkowy dzięki znajdującym się w ścianie przystanku portom USB. Obiekty te będą posiadały także swój monitoring.

Tym samym w wybranych lokalizacjach pojawi się piec typów zmodernizowanych wiat. Nowe przystanki mają zostać zlokalizowane przy ul.: Kościuszki (2 przystanki), Jana Pawła II (4 przystanki), 28 Lutego (2 przystanki), Wyszyńskiego (3 przystanki), Powstańców Wlkp., Ordona (2 przystanki), Mierosławskiego, Dworcowej, Koszalińskiej, Lipowej, Stanisława Staszica, Kołobrzeskiej, Szczecińskiej, Słowiańskiej, Cieślaka (3 przystanki) oraz przy ul. Pilskiej.

Potencjalni wykonawcy mają czas do 26 października na złożenie ofert. Podczas ich analizy brana będzie pod uwagę zaproponowana cena, czas realizacji oraz okres gwarancji udzielonej przez wykonawcę. Ostateczna wartość inwestycji będzie znana po rozstrzygnięciu przetargu. Co istotne, miasto na ten cel wyda zaledwie niewielką cześć rzeczywistych kosztów, bowiem inwestycja ta w 85 proc. zostanie dofinansowana ze środków pochodzących z Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Zachodniopomorskiego. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule „Ponad 23 mln zł dla Szczecinka”.

Tekst: Marzena Góra
Foto: Urząd Miasta