"Wodociągowy" zabytek z bajkową oprawą

• Tv
Miasto z Wizją / 12.04.2017 / Komentarze
Miasto ożywi Wieżę Ciśnień - do końca października 2018 roku!

O tym, że miasto zamierza adoptować byłą wieżę ciśnień przy ul. Wodociągowej, pisaliśmy już kilkakrotnie. Okazuje się, że koncepcja dojrzała do finalizacji.

- Jeżeli chcemy mieć dofinansowanie inwestycji z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020, prace rewitalizacyjne wieży będą musiały ruszyć jeszcze w tym roku. Termin finalizacji inwestycji jest niezwykle krótki, bo do końca października 2018 roku. Wówczas będziemy musieli zapłacić ostatnią fakturę - mówi "Miastu z Wizją" Daniel Rak, wiceburmistrz Szczecinka.

Jak nam wcześniej powiedział burmistrz Jerzy Hardie-Douglas, osobiście jest zafascynowany zarówno projektem jak i samym pomysłem.

- Bardzo mu sprzyjam. Przekonywałem do niego Marszałka Olgierda Geblewicza, mówiłem o naszych uwarunkowaniach, przede wszystkim o tradycjach astronomii w Szczecinku, o Adamie Giedrysie i jego wychowankach. Dziś wielu z nich jest uznanymi autorytetami w tej dziedzinie nauki. Wielu też zajmuje się astronomią amatorsko, to po prostu ich ukochane hobby. Takim autorytetem w zakresie astronomii i astrofizyki jest m.in. pan dr inż. Krzysztof Graczyk, pracownik naukowy Uniwersytetu Zielonogórskiego. On jest naszym konsulatem w realizacji adaptacji wieży ciśnień na obserwatorium astronomiczne i planetarium.

- Kończymy już nanoszenie poprawek do projektu, ponieważ aplikujemy w unijnym programie RPO WZ priorytet 4.1 Dziedzictwo Kulturowe - ujawnia D. Rak.

- Na złożenie wniosku mamy czas do końca czerwca br. Liczymy na dofinansowanie w wysokości 50 procent kosztów inwestycji. Szacujemy, że zamknie się ona kwotą około 4 mln zł. Łatwo, zatem obliczyć, zakładając dofinansowanie, że na budowę obserwatorium i planetarium wyłożymy ze swojego budżetu około 2 mln zł.

Przypomnijmy. Planuje się, że przebudowa zabytku zostanie podzielona na dwie części. Pierwsza to będą prace budowlane, m.in. winda, schody i dobudowa elementów zewnętrznych, czyli planetarium. To koszt około 2-2,5 mln zł. Druga część to zakup osprzętu i wyposażenia obiektu.

W przyszłym obserwatorium astronomicznym znajdzie się nie tylko rozsuwana kopuła z teleskopem, ale też m.in. stacja pogodowa i stacja bolidowa do rejestracji ruchu meteorytów. Ale nie tylko. Również taras widokowy, pomieszczenia przeznaczone na szkolenia z astronomii, na spotkania z dziećmi i młodzieżą oraz wykłady popularnonaukowe połączone z pokazami nieba. U stóp wieży stanie planetarium.

Ponad 100-letnia wieża wodociągowa (jej budowę zakończono w 1912 roku) stojąca na wzgórzu przy ul. Wodociągowej "pozbyła" się kopuły, grzybka i ponad 20-tonowego zbiornika, w którym przed laty gromadzono wodę i stamtąd zasilano nią miejskie wodociągi, 2 października 2012 roku. Z rąk prywatnego przedsiębiorcy odkupiło go miasto. I tak stoi do dziś.

Tekst: Sławomir Włodarczyk

Foto: Urząd Miasta