Wreszcie nowocześnie?

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 25.11.2017 / Komentarze
Nowe inwestycje w Szczecinku

Nasz Szczecinek to z pewnością miasto z piękną przeszłością i zabytkową architekturą. Nawet poza swoją  historyczną częścią ma kameralny charakter, który zapewnia trzy- , czterokondygnacyjna zabudowa oraz prowadzona gospodarka przestrzenna. Wciąż jednak brak tu nowych mieszkań. Pojawiają się głosy, że nie tylko nowych, ale i tych idących z duchem czasu. Powstaje jednak pytanie, jak w naszą szczecinecką przestrzeń wpisały by się projekty rodem z wielkich miast. Czy na taką architekturę znajdzie się u nas miejsce?

Nowe standardy w Szczecinku

Na naszym wciąż jeszcze nienasyconym rynku nieruchomości wielu deweloperów ulega pokusie, by budować i sprzedawać szybko. Bez większego znaczenia pozostaje ogólny charakter i jakość zabudowy.  Nowe inwestycje wydają się być  na siłę “wciskane” w dostępny teren, tak by zapewnić jak największą liczbę mieszkań na sprzedaż.

Tymczasem architektura, nawet ta użytkowa, a może przede wszystkim taka, powinna podnosić komfort życia mieszkańców. Aby go uzyskać, należy zadbać o szereg elementów. Zacząć należy od tych zewnętrznych, czyli kształtu samej bryły budynków, jej estetyki, ale i dostosowania do warunków zewnętrznych – położenia względem stron świata czy okolicznych budynków. Ich mieszkańcy, by czuć się bezpiecznie muszą z jednej strony mieć kontakt ze sobą, możliwość spędzenia czasu we wspólnej przestrzeni, z drugiej zaś zadbać o  prywatność. Stąd też ważne okazują się przyległe tereny zielone, plac zabaw, ale i prywatne balkony, okna oddalone na tyle, by wzrok sąsiada nie miał szans  spocząć na naszej własnej kanapie. I wreszcie wykończenie, które będzie miało wpływ na ergonomię mieszkania. Szczelność i jakość okien, bezpieczne odprowadzanie deszczówki z dachu, grubość ścian, solidne zabezpieczenia w drzwiach, wysokiej jakości armatura. Każdy z tych elementów wpłynie bezpośrednio na jakość życia późniejszych mieszkańców, wysokość ponoszonych opłat i oczywiście zadowolenie z dokonanego wyboru. Jeszcze nie tak dawno walory te zarezerwowane były dla tylko dla osób zamożnych, dziś nie powinny być one jednak tylko luksusowym kaprysem.

 

 

Wreszcie nowocześnie?

Bez wątpienia tego rodzaju inwestycje – mające na uwadze nie tylko korzyści dewelopera, ale przede wszystkim komfort życia mieszkańców, są niezwykle potrzebne w naszym mieście. Jednak czy faktycznie w Szczecinku znajdzie się miejsce na nowoczesne, a wręcz nowatorskie architektonicznie osiedle? Według planów takie właśnie powstać ma na terenach dawnego dworca PKS przy ulicy Kaszubskiej. Wizualizacje, które udostępnił nam deweloper – Urbaniak Inwestycje – pokazują naprawdę ciekawą i przyciągającą oko bryłę budynku. Podobne – postmodernistyczne projekty utrzymane w kontrastowych barwach oraz wykończone w bardzo dobrym standardzie – znaleźć można w największych polskich miastach: Poznaniu, Gdańsku czy Warszawie. W ramach inwestycji powstaną trzy budynki wielorodzinne. Już sama ich bryła wygląda intrygująco. Warto zwrócić uwagę na stolarkę okienną w grafitowym kolorze, użycie desek kompozytowych na tarasach oraz dbałość o ogólną estetykę obiektu. Deweloperowi już w fazie projektowania przyświecał cel stworzenia mieszkańcom wspólnej przestrzeni, przy jednoczesnym zapewnieniu prywatności. W planach jest tu powstanie sporej wielkości interaktywnego placu zabaw dla dzieci oraz dodatkowe miejsca parkingowe przed, jak i w znajdującej się na poziomie -1 hali garażowej budynku. Co ciekawe, deweloper planuje podwyższony standard wykończenia samych mieszkań, chociaż z założenia nie ma to być inwestycja luksusowa, ale właśnie szeroko dostępna. Mają to być trójszybowe i sześciokomorowe okna, izolacja posadzki styropianem i watą mineralną, dzięki którym  niestraszne wydaje się być głośne tupanie sąsiadów. Zewnętrzna izolacja ma zostać wykonana przy użyciu styropianu grafitowego, a o zwiększenie poziomu bezpieczeństwa  zadbają drzwi wejściowe do mieszkań klasy C.

 

 

                                                                                                                                                                                                                  Artykuł partnera serwisu