Wspólnie stworzyli film o Witkacym

• Tv
Miasto z Wizją / 20.05.2017 / Komentarze
Efekt pracy szczecineckiej młodzieży we wrześniu pojedzie na ogólnopolski konkurs

Zespołu „Akcja Animacja” chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. O szczecineckiej grupie filmowców, którzy od kilku lat prężnie działają w ZSS STO pod kierownictwem Jolanty Sierpińskiej, było głośno już niejeden raz. Młodzi adepci sztuki filmowej wielokrotnie pokazali, że dzięki ciężkiej pracy – a także niepohamowanej wyobraźni – można odnieść spory sukces. Świadczą o tym liczne tytuły i nagrody zdobywane przez nich na wielu ogólnopolskich, jak i europejskich festiwalach. Teraz do swojego „warsztatu” zaprosili młodzież ze szczecineckich szkół ponadgimnazjalnych, aby podzielić się z nimi swoim doświadczeniem i zdradzić, jak powstają animacje.

W ostatnich dniach w pracowni filmowej ZSS STO trwały warsztaty plastyczno-animacyjne, w trakcie których twórcy filmów podzielili się ze swoimi kolegami doświadczeniem, a także zaproponowali wspólne stworzenie właśnie takiej animacji. Efektem ich pracy jest kolejny film pt. „Twarze à la Witkacy”, który zostanie zaprezentowany szerszej publiczności już niebawem. Dodajmy, że warsztaty te wpisały się w realizację projektu wpieranego przez miasto, przebiegającego pod hasłem „Filmowe Echa”.

- Realizacja tego projektu jest wieloetapowa – mówi nam Jolanta Sierpińska. - M.in. 16 maja w kinie odbyło się spotkanie, którego jednym z gości był Bartosz Filip, organizator ogólnopolskiego konkursu filmów jednominutowych („Akcja Animacja” w minionym roku zdobyła w nim wyróżnienie – dop. red.). I właśnie w kinie odbył się pokaz nagrodzonych oraz wyróżnionych filmów, na który zaprosiliśmy uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Tego dnia odwiedziła nas także pani Karolina Giedrys-Majkut z Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie, która jest koordynatorem projektu „Filmoteka szkolna” i która opowiedziała nam o tzw. dobrych praktykach jeżeli chodzi o tę dziedzinę.

- Drugim etapem, który rozpoczął się w minionym tygodniu, były właśnie warsztaty plastyczno-animacyjne. Ich tematem  wiodącym było zagadnienie „W kręgu Witkacego”, ale realizacje dotyczyły także np. filmów ilustrujących twórczość Picassa – kontynuuje nasza rozmówczyni. - Kolejny etap czeka nas we wrześniu. Wówczas nasz film zostanie zgłoszony na Ogólnopolski Konkurs „Witkacy pod strzechy” w Słupsku. W minionym roku udało nam się zająć w nim II miejsce. Nasz film został już ukończony, więc teraz czekamy już tylko na wrzesień.

Jak zdradza Jolanta Sierpińska, zamknięcie kilkumiesięcznego projektu będzie miało miejsce w listopadzie. Wówczas twórczość szczecineckich młodych filmowców zostanie zaprezentowana uczniom szkół podstawowych. Będą oni mogli obejrzeć także filmy nagrodzone na dwóch ogólnopolskich konkursach – Przeglądzie Filmów Animowanych Tworzonych przez Dzieci OKO KALEJDOSKOPU oraz Przeglądu Dziecięcych Filmów Animowanych „Halo Echo” – których grupa „Akcja Animacja” jest nie tylko laureatem, ale również partnerem.

Tekst: Marzena Góra
Foto: Maciej Lemke