Wygrali przetarg na przebudowę ul. Staszica… i zrezygnowali

Miasto z Wizją / 10.08.2016 / Komentarze
Drogowa inwestycja naznaczona pechem

Pod koniec lipca w artykule: " Remont ul. Staszica za blisko 1,5 mln zł"

pisaliśmy, że powiat rozstrzygnął przetarg na przebudowę głównej drogi w Świątkach. Zamówienie na wykonanie robót za 1 489 783 zł otrzymała firma "Marbruk" z Charzykowy.

Niestety, "Marbruk" zrezygnowała z prowadzenia inwestycji. Nie udało się nam, przynajmniej na razie, dowiedzieć, co legło u podstaw tej decyzji.

- Firma "Marbruk" zrezygnowała z prowadzenia robót remontowych ulicy Staszica - potwierdza w rozmowie z "Miastem z Wizją" Jakub Hardie-Douglas, członek Zarządu Powiatu Szczecineckiego.

- Zgodnie z podpisaną umową z Zachodniopomorskim Urzędem Marszałkowskim na dofinansowanie tej inwestycji w ramach Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019 (byłych "schetynówek" - dop. red.) dofinansowanie będzie wynosiło 50 proc. Inwestycja musi zostać zrealizowana do 20 listopada br. Starostwo może wystąpić  z wnioskiem o płatność do UM dopiero w momencie, gdy połowa wcześniej zaplanowanych robót zostanie wykonanych. Czasu jest, zatem niewiele. Rozważamy zaproponowanie realizacji tej inwestycji kolejnej firmie, która brała udział w procedurze przetargowej. Jest to firma INFRABUD, która zaproponowała cenę 1 653 000 zł. Warto dodać, że inwestycję wsparło Miasto Szczecinek przekazując ze swojego tegorocznego budżetu kwotę 200 tys. zł.

Przypomnijmy: To, że w ogóle powiat otrzymał dofinansowanie do tej bardzo potrzebnej inwestycji umożliwiły oszczędności uzyskane przez zachodniopomorskie samorządy w przetargach prowadzonych w ramach wspomnianego programu.

Remont ul. Staszica niósł nadal nosi prawdziwą huśtawkę nastrojów. Na początku tego roku było prawie pewne, że ulica na Świątkach otrzyma dofinansowanie w ramach zasadniczego rozdania programu. Niestety, nikt wyżej notowany na liście nie zrezygnował ze swojej inwestycji i Staszica wylądowała na liście rezerwowej. Na szczęście, na pierwszym miejscu.

Zadanie inwestycyjne nosi nazwę: "Przebudowa drogi powiatowej nr 1297Z ul. Staszica w Szczecinku - II etap". Ulica będzie remontowana od skrzyżowania z drogą krajową nr 20 do ul. Wilczkowskiej - na odcinku 660 metrów (remont odcinka ul. Staszica od ul. Wilczkowskiej do pętli autobusowej został sfinalizowany pod koniec listopada 2015 roku).

Obniżony zostanie podjazd do Świątek - o 1,5 metra. Po przebudowie ulica w tym miejscu będzie miała około 6 metrów szerokości. Zbudowany zostanie też mur oporowy, by w należyty sposób zabezpieczyć strome skarpy, które powstaną po operacji "wybrania" terenu.

Do remontu ul. Staszica, szczególnie w pobliżu skrzyżowania z drogą krajową nr 20, a co za tym idzie zniwelowania dość ostrego podjazdu w kierunku Świątek, powiat przymierzał się od dobrych kilku lat. Wydawało się, że projekt uda się zrealizować w minionym roku, w ramach ostatniego rozdania popularnych "schetynówek", czyli Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych 2015. Niestety, inwestycja nie otrzymała wsparcia finansowego i powiat zmuszony był podzielić przebudowę ul. Staszica na dwa etapy oraz szukać pomocy finansowej z innych programów.