Z Kijowa do Szczecinka

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 15.05.2018 / Komentarze
Ukraińscy działacze społeczni odwiedzili szczecineckich strażników miejskich

To z pewnością była dość niecodzienna wizyta. Dziś (wtorek 15.05) w komendzie Straży Miejskiej w Szczecinku gościła delegacja ukraińskich społeczników z Kijowa. Cel wizyty? Powołanie do życia w stolicy naszego wschodniego sąsiada Straży Miejskiej.

- Przyjechaliśmy do Szczecinka, bo dużo ciepłych słów słyszeliśmy o działaniach waszej straży miejskiej - powiedział nam jeden z ukraińskich gości z organizacji społecznej pod nazwą NGO Wojskowo - Patriotyczne Stowarzyszenie Uczestników ATO “Sprawiedliwość”

- Od pewnego czasu zabiegamy o powołanie do życia w Kijowie straży gminnej, coś na wzór tych działających w Polsce. Niestety, ustawa w tej sprawie leży już w naszym parlamencie od czterech lat. Nijak nie możemy się przebić przez mur obojętności. Mało tego. Mamy również trudności z zarejestrowaniem nazwy naszej organizacji społecznej. Komuś wyraźnie przeszkadza słowo "Sprawiedliwość". Jestem przekonany, że gdyby straż gminna w Kijowie zaczęła funkcjonować jej funkcjonariusze mieliby pracy pod dostatkiem.

Goście z Ukrainy obejrzeli komendę Straży Miejskiej. Zapoznali się też ze specyfiką służby szczecineckich strażników. Obejrzeli również prezentację multimedialną i wysłuchali wykładu komendanta dr Grzegorza Grondysa o uwarunkowaniach działalności straży gminnych w Polsce.

Goście z Kijowa pytań mieli mnóstwo. Interesowało ich dosłownie wszystko, co dotyczy funkcjonowania SM i specyfiki służby strażników.

Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk