Za kilka dni „wyrośnie” choinka i rozbłysną świąteczne iluminacje

• Tv
Miasto z Wizją / 28.11.2017 / Komentarze
Burmistrz: Drzewko będzie wyższe o dwa metry. Zakupiliśmy także specjalne ozdoby na latarnie w centrum miasta

Do świąt Bożego Narodzenia zostały zaledwie cztery tygodnie. Już teraz sklepowe witryny, reklamy telewizyjne czy wszechobecne mikołaje, renifery i choinki nieustannie przypominają nam o zbliżającej się Gwiazdce. Wkrótce spacerując miejskimi ulicami również będziemy mogli poczuć magię nadchodzących świąt. W najbliższym czasie w różnych punktach miasta rozpocznie się montaż pierwszych gwiazdkowych ozdób. Za chwilę na Placu Wolności wyrośnie także świąteczne drzewko. Podobnie jak w minionym roku w centrum miasta „wyrośnie” także sztuczne świąteczne drzewko, które posłuży mieszkańcom również w kolejnych latach. Szczecinecka choinka będzie o dwa metry wyższa od ubiegłorocznego drzewka.

- Większość osób już wie, że podjąłem decyzję o podwyższeniu naszej choinki – mówi nam burmistrz Jerzy Hardie-Douglas. - Przez lata w centrum miasta była żywa choinka przywożona z lasu i mi zawsze było szkoda, że takie wielkie zdrowe drzewo poszło pod topór. Ale otrzymywaliśmy zawsze taki podarunek od Nadleśnictwa Szczecinek. Praktycznie też co roku mieliśmy z nim problem, ponieważ ono było duże, a tu wiatry hulają po Placu  Wolności, klimat się zmienia i w związku z tym kilka razy pojawiało się niebezpieczeństwo chociażby tego, że to drzewo na kogoś runie. W związku z tym, że zmieniamy wygląd Placu Wolności postanowiłem, żeby pojawiła się sztuczna, 8-metrowa choinka. Na początku mieszkańcy trochę kręcili nosem, ale ostatecznie się ona spodobała. Ale też wiele osób mówiło, że dobrze by było, gdyby była jeszcze odrobinę wyższa. Jest to choinka modułowa, dlatego dokupiliśmy jeszcze dwa metry. W ciągu paru dni ta choinka już stanie na Placu Wolności, będzie 10-metrowa, pięknie oświetlona i myślę, że się będzie wszystkim podobała jeszcze bardziej, niż w minionym roku.

- Poza tym zbliża się Jarmark Świąteczny. Miasto udostępni Stowarzyszeniu „Miasto z Wizją”, które jest organizatorem tego jarmarku, drewniane domki jarmarczne. Będziemy je mieli dzięki sponsorowi, którym jest Kronospan. W dniach 8-10 grudnia powinny one być montowane, a tydzień później odbędzie się tu Jarmark Świąteczny. Będzie to duży jarmark, bo będzie dużo tych stoisk, a tym samym dużo jarmarcznych punktów sprzedaży. Chcemy to wszystko oświetlić i myślę, że będzie to świetnie wyglądało. Ponadto, aby Plac Wolności wyglądał naprawdę świątecznie, dokupiliśmy jeszcze dwadzieścia specjalnych ozdób na latarnie. Część z nich zamontowana zostanie na ul. Bartoszewskiego, a reszta na Placu Wolności. Także iluminacja w czasie świąt w centrum miasta zapowiada się bardzo pięknie – dodaje nasz rozmówca.

Oczywiście świąteczny wygląd zyska także wiele innych szczecineckich ulic. W tym roku świąteczna dekoracja miasta – podobnie jak w poprzednich latach - również opierać się będzie na instalacjach świetlnych, które możemy każdego roku oglądać na latarniach usytuowanych wzdłuż głównych ulic. Przypomnijmy, że w minionym roku miasto zakupiło 69 nowych ozdób na słupy, co pozwoliło na wymianę tych już najbardziej wyeksploatowanych iluminacji. Montaż ulicznych ozdób powinien zakończyć się najpóźniej w połowie grudnia.

Tekst: Marzena Góra
Foto: Sławomir Włodarczyk