Zachodniopomorscy samorządowcy apelują do rządu

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 13.12.2019 / Komentarze
Wiceburmistrz Maciej Makselon: Traktujcie samorządy po partnersku, a nie przedmiotowo

W czwartek, 12 grudnia odbyła się konferencja prasowa, w której udział wzięli radny województwa Wojciech Dorżynkiewicz, burmistrz Połczyna Zdroju Sebastian Witek oraz wiceburmistrz Szczecinka Maciej Makselon. Tematem spotkania z dziennikarzami było wsparcie samorządów przez wojewódzkich radnych. Klub radnych Koalicji Obywatelskiej złożył projekt stanowiska Sejmiku Zachodniopomorskiego broniący i wspierający samorządy.

- Samorządowcy zgłaszają się do nas mówiąc, jak trudno jest im w tym roku uchwalić budżet miasta, gminy czy powiatu ze względu na to, że w wielu obszarach polityki państwa zaszły bardzo niekorzystne zmiany w kontekście budżetów samorządów. Mówię tu m.in. o zmianach w podatku PIT, który bardzo uszczuplił budżety samorządów, o wydatkach na oświatę czy wydatkach, które gminy będą ponosić na służbę zdrowia. I są to wydatki, które tak naprawdę powinny iść z budżetu państwa, a nie z budżetów jednostek samorządu terytorialnego - mówi Wojciech Dorżynkiewicz, radny Województwa Zachodniopomorskiego. - Za tydzień na sesji sejmiku będziemy przyjmować stanowisko dotyczące sytuacji finansowej jednostek samorządu terytorialnego. Jest to nasz apel do rządu, do prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego o spełnienie apeli samorządów, które dotyczą ich sytuacji finansowej.

W trakcie konferencji głos zabrał także wiceburmistrz Szczecinka Maciej Makselon: - Tego typu problemy przy konstruowaniu budżetu myślę, że mamy nie tylko my tu zebrani, ale znakomita większość samorządów w Polsce. Życzyłbym sobie, żeby ten apel, w którym poruszane są wszystkie problemy w różnych obszarach funkcjonowania samorządów i niedofinansowania tych obszarów, zostanie dostrzeżony przez rząd. Borykamy się z problemami niedofinansowania zadań, które powinny być dofinansowywane ze strony rządowej.

- Szczecinek w 2020 roku wyda na oświatę ok. 42 mln zł, z czego tylko 66 procent będzie pokryte z subwencji oświatowej. I obawiamy się, że każdego roku będziemy musieli dodatkowe miliony złotych na oświatę wydawać. Obecnie jest to ok. 15 mln złotych. W 2021 roku może to być o kilka milionów więcej. Na reformie podatku PiT Szczecinek straci 5 mln złotych.  Gdy dodamy jedno do drugiego to okazuje się, że dodatkowo trzeba wydać  20 mln złotych na te obszary, które powinny być w stu procentach finansowane z pieniędzy rządowych. Teraz nie możemy inaczej szukać oszczędności, jak w cięciu wydatków inwestycyjnych. Dla przykładu za te 5 mln zł, które powinny wpłynąć z podatku PIT do kasy miasta Szczecinek, moglibyśmy wykonać remont 10 kilometrów ulic i chodników. Niestety nie będziemy mogli tego wykonać, ponieważ tych pieniędzy nie otrzymamy. Apeluję, żeby rząd wsłuchiwał się w potrzeby samorządów i mieszkańców. Żeby traktował samorządy po partnersku, a nie przedmiotowo – dodał  wiceburmistrz Szczecinka.

Pełny materiał wideo można obejrzeć TUTAJ

Tekst: Marzena Góra