Zapraszamy na wirtualny spacer po przyszłym obserwatorium astronomicznym

• Tv
Miasto z Wizją / 30.01.2017 / Komentarze
Jerzy Hardie-Douglas: Nie ukrywam, że osobiście jestem zafascynowany zarówno tym projektem, jak i samym pomysłem

O tym, że miasto zamierza adoptować byłą wieżę ciśnień przy ul. Wodociągowej, pisaliśmy już kilkakrotnie. Okazuje się, że koncepcja nabiera coraz bardziej realnego kształtu.

- Mamy bardzo ciekawy projekt - zapewnia w rozmowie z "Miastem z Wizją" burmistrz Jerzy Hardie-Douglas. - Nie ukrywam, że osobiście jestem zafascynowany zarówno tym projektem, jak i samym pomysłem, bardzo mu sprzyjam. Przekonywałem do niego Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza, mówiłem o naszych uwarunkowaniach, przede wszystkim o tradycjach astronomii w Szczecinku, o Adamie Giedrysie i jego wychowankach. Dziś wielu z nich jest uznanymi autorytetami w tej dziedzinie nauki. Wielu też zajmuje się astronomią amatorsko, to po prostu ich ukochane hobby. Takim autorytetem w zakresie astronomii i astrofizyki jest m.in. pan dr inż. Krzysztof Graczyk, pracownik naukowy Uniwersytetu Zielonogórskiego. On jest naszym konsulatem w realizacji adaptacji wieży ciśnień na obserwatorium astronomiczne i planetarium.

Planowo przebudowa zabytku zostanie podzielona na dwie części. Pierwsza to będą prace budowlane, m.in. winda, schody i dobudowa elementów zewnętrznych, czyli planetarium. To koszt około 2-2,5 mln zł. Druga część to zakup osprzętu i wyposażenia obiektu.

W przyszłym obserwatorium astronomicznym znajdzie się nie tylko rozsuwana kopuła z teleskopem, ale też m.in. stacja pogodowa i stacja bolidowa do rejestracji ruchu meteorytów. Ale nie tylko. Również taras widokowy, pomieszczenia przeznaczone na szkolenia z astronomii, na spotkania z dziećmi i młodzieżą oraz wykłady popularnonaukowe połączone z pokazami nieba. U stóp wieży stanie planetarium.

Tymczasem zapraszamy do odbycia krótkiej wirtualnej podróży po przyszłym obserwatorium astronomicznym, które w takim kształcie będziemy mogli oglądać po zakończeniu wszystkich prac.

Tekst: Sławomir Włodarczyk
Montaż: Marzena Góra