Zbiorowa kwarantanna przy ul. Kościuszki

Miasto z Wizją / 22.03.2020 / Komentarze
Obiekt jest gotowy na przyjęcie 90 osób, jeśli zajdzie taka potrzeba

Budynek schroniska młodzieżowego znajdującego się przy ul. Kościuszki 47 został tymczasowo przekształcony w miejsce kwarantanny zbiorowej. Póki co nie jest on jeszcze wykorzystywany do nowego celu. Jednak nie wykluczone, że za jakiś czas pojawią się tu osoby wymagające kwarantanny, które z różnych względów nie będą mogły odbywać jej we własnych domach. To jeden z pięciu tego typu obiektów na terenie naszego województwa.

- Zgodnie z wnioskiem Wojewody Zachodniopomorskiego wyznaczyłem obiekt ten do kwarantanny zbiorowej. Jest tu 90 miejsc. Obiekt jest obecnie w rezerwie W tej chwili wojewoda wyznaczył pięć obiektów na terenie woj. zachodniopomorskiego do lokowania osób, które przyjeżdżają z zagranicy i mogą tu mieć kwarantannę – mówi starosta Krzysztof Lis. - Często niestety mamy sytuację taką, że przyjeżdża członek rodziny z zagranicy, ma 14dniową kwarantannę, a z różnych przyczyn może być nie wpuszczony do domu, bo rodzina się obawia, bo jest w domu starsza osoba, która jest w szczególny sposób podatna na zarażenie, czy jest w domu kobieta w ciąży.

- Wtedy takie osoby mogą być kierowane na kwarantannę do wyznaczonych przez wojewodę obiektów. W tej chwili nie ma potrzeby, żeby te wszystkie obiekty były uruchamiane. Na terenie woj. zachodniopomorskiego jest łącznie wyznaczonych kilka tysięcy miejsc, które mogą być w ten sposób wykorzystywane w razie potrzeby. Jeśli jakaś osoba zostanie skierowana do tego obiektu, to musimy znaleźć podmiot, który będzie chciał zabezpieczyć żywność. Ta żywność będzie musiała być indywidualnie pakowana i dostarczana bezpośrednio do osoby, która ma kwarantannę.

Jak poinformował starostwa, podmiot gotowy do realizacji tego typu usługi został już wyłoniony. Umowa zostanie podpisana w przyszłym tygodniu.

Tekst: Marzena Góra

Foto: Sławomir Włodarczyk