Zima w Szczecinku na początku XX wieku

Miasto z Wizją / 16.01.2021 / Komentarze
Pocztówka z Neustettin sprzed 110 lat

Tak prezentował się Szczecinek zimową porą na początku ubiegłego stulecia. Jak widać, śniegu nad Trzesieckiem wówczas nie brakowało. Niezdobna płynęła niemal "na dziko" a obecnej ulicy Mackiewicza jeszcze nie było. Mieszkańcy ówczesnego Neustettin mogli się za to cieszyć dwoma efektownymi budowlami - obecnym Kościołem Mariackim i siedzibą Państwowej Szkoły Muzycznej.

Ponad wiekowe budowle przetrwały do dziś. W różnym stanie technicznym. Siedziba Państwowej Szkoły Muzycznej po gruntownym remoncie ma się dobrze, natomiast kościół pw. NNMP wymaga ciągłych prac remontowych, m.in  wnętrza strzelistej wieży i zegara. Warto nadmienić, że oba obiekty to jedne z najcenniejszych zabytków współczesnego Szczecinka.

Póki co spójrzmy na obecną ulicę 3 Maja. Tak się prezentowała zimową porą w latach 1912-1915.

Dla porównania - fotka wykonana z niemal tego samego miejsca w lutym 2016 roku. Na pozostałych zdjęciach: Sto lat później - zima 2010 i 2012 roku.