Zwierzęta bezdomne i chore - strażnicy pomogą

Miasto z Wizją / 06.08.2020 / Komentarze
Psy, koty i ptaki trafiały do schroniska, dzikie zwierzaki do lekarza weterynarii

Straż Miejska przez cały rok podejmuje działania mające na celu zapobieganiu bezdomności zwierząt i przeciwdziałaniu zagrożeniom życia i zdrowia ludzi w związku z trzymaniem zwierząt domowych. Strażnicy udzielają też pomocy zwierzętom chorym i rannym, które przebywają w granicach miasta.

- Nie było dnia (I półrocze br.), żeby nie było zgłoszenia dotyczącego zwierząt - mówi "Miastu z Wizją" insp. Jarosław Dudek.

- Interwencje dotyczyły głownie psów i kotów. Błąkające się psy były wyłapywane, jeżeli nie można było ustalić właścicieli były odwożone do schroniska dla zwierząt. Strażnicy umieścili w schronisku bądź odwieźli do lecznicy 79 psy i 14 koty.

- Jak co roku mieliśmy dużo zgłoszeń dotyczących ptaków. Ranne ptaki odwożono do lecznicy dla zwierząt przy ul. Szczecińskiej. W przypadku młodych ptaków, które nie potrafiły jeszcze latać, jeżeli nie były ranne lub chore, strażnicy starali się zostawić w bezpiecznym miejscu. Wszystko po to, by nie zabierać ich z naturalnego środowiska.

Strażnicy miejscy interweniowali też wobec dzikich zwierząt.

- M.in. 18 kwietnia strażnicy uwolnili koziołka zakleszczonego w ogrodzeniu przy ul. Harcerskiej. Z kolei 7 maja pomagali w uwolnieniu łabędzia zaplątanego w sieci na jeziorze Leśnym - kończy insp. J. Dudek.

Tekst: Jarosław Dudek

Kolaż zdjęć, opracowanie tekstu: Sławomir Włodarczyk