Animacja na Międzynarodowym Festiwalu w Hiszpanii

Miasto z Wizją / 09.03.2017 / Komentarze
To kolejny sukces młodych filmowców z zespołu „Akcja Animacja”

Szczecineccy młodzi filmowcy z grupy „Akcja Animacja”, działającej przy ZSS STO pod opieką Jolanty Sierpińskiej, mogą pochwalić się kolejnym sukcesem. Film animowany ich autorstwa pt. „Między dniem a nocą” został doceniony przez komisję selekcyjną i zakwalifikowany do V Mice, czyli Międzynarodowego Festiwalu Kina Edukacyjnego odbywającego się w Walencji, za którego sprawą szczecineccy twórcy spędzili jedenaście dni w Hiszpanii, w Walencji i w Barcelonie.

- To kolejne niezwykłe i niespodziewane dla nas przeżycie. To następna nagroda za naszą pracę i pasję – mówi Jolanta Sierpińska, opiekun zespołu. -  Międzynarodowy Festiwal Kina Edukacyjnego w Walencji jest zorganizowany z wielkim rozmachem. Obejmuje swoim zasięgiem miejscowości w Katalonii usytuowane w odległości 140 kilometrów od centrum festiwalowego w Walencji, a także równolegle wydarzenia festiwalowe od dwóch lat mają miejsce w Madrycie.

Jak podkreśla nasza rozmówczyni, celem organizatorów festiwalu jest tworzenie wśród młodych uczestników z różnych krajów świata uniwersalnej płaszczyzny porozumienia i edukowania poprzez multimedialny charakter filmów. Festiwal „Mice” nazywany jest przez organizatorów projektem współczesności i przyszłości opartej w głównym stopniu na audiowizualnej edukacji jako podstawowej komunikacji w obecnym świecie.

- Każdego roku Festiwal „Mice” koncentruje się wokół zagadnień związanych z jednym państwem, tym razem były to Indie. Patronat honorowy objął obecny na ceremonii otwarcia Ambasador Indii w Hiszpanii. Wydarzenia festiwalowe obejmują pokazy filmów, wystawy, koncerty, warsztaty filmowe.  Festiwalowe konkursowe zorganizowane są w kilku odrębnych sekcjach, osobnych dla profesjonalistów i dla amatorów. W sekcjach amatorskich dodatkowo zachowany jest podział na grupy wiekowe. Nasz film pokazany został w sekcji młodzieżowej do 18 lat w grupie 18 filmów zakwalifikowanych do konkursu z 356 zgłoszonych. Organizatorzy wydali także katalog, w którym znalazła się również informacja i kadr z naszego filmu.

Zespół „Akcja Animacja” podczas festiwalu reprezentowali Anna Bloem, Filip Aleksandrowicz i Antoni Małecki. - Są to uczniowie działający w Zespole od samego początku, czyli od czterech lat, równocześnie twórcy zakwalifikowanego filmu. Twarzą tegorocznej edycji Festiwalu była włoska aktorka Maria Rosaria Omaggio, która zagrała Orianę Fallaci w filmie Andrzeja Wajdy „Wałęsa. Człowiek z nadziei”. Film ten pokazany był w trakcie Festiwalu, a nasza obecność sprawiła aktorce wyraźną przyjemność.  Jako wyraz sympatii aktorka przekazała nam link do swojego filmu, również pokazywanego na Festiwalu (który można obejrzeć TUTAJ). Cieszymy się, że nasza pasja, coraz popularniejsza w Polsce, pozwala zbliżyć się i uczestniczyć w wydarzeniach światowych związanych z tworzeniem filmów przez dzieci i młodzież.

Okazało się także, że szczecineccy filmowcy byli jedyną grupą reprezentującą nasz kraj. Podczas pobytu nasi młodzi animatorzy znaleźli także czas na kilka wycieczek. Mieli okazję zwiedzić m.in. Walencję, Barcelonę, przyjrzeć się secesyjnym budowlom Antonio Gaudiego, a także zobaczyć zbiory Muzeum Picassa.

Tekst: Marzena Góra
Foto: Jolanta Sierpińska