Budżet Obywatelski - 49 wniosków za 5 mln zł

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 01.07.2019 / Komentarze
Oto propozycje mieszkańców Szczecinka. 22 lipca ruszy głosowanie

Jak już pisaliśmy, ratusz zakończył przyjmowanie wniosków mieszkańców do Szczecineckiego Budżetu Obywatelskiego na rok 2019. Zainteresowanie ta formą działalności społecznej było spore. Łącznie do ratusza wpłynęło 49 projektów – pomysłów mieszkańców, na co przeznaczyć 800 tys. złotych zabezpieczonych w tegorocznym Budżecie Obywatelskim. Wartość wszystkich zgłoszonych inicjatyw opiewa łącznie na kwotę blisko 5 mln złotych.

- Teraz każdy z nich podlega weryfikacji. Po sprawdzeniu prawidłowości wniosków będziemy musieli upewnić się także, czy zawierają się one w wartościach kosztowych. Przypomnę, że każdy z projektów nie może być tańszy w realizacji niż 20 tys. złotych i droższy niż 200 tys. złotych - mówi "Miastu z Wizją" burmistrz Daniel Rak.

Okazuje się, że nie tylko zainteresowanie, ale także rozpiętość i różnorodność propozycji była duża – od infrastruktury, poprzez inwestycje w przestrzeni miejskiej, po wydarzenia kulturalne.

Mieszkańcy złożyli łącznie 17 projektów dotyczących budowy lub przebudowy istniejącej infrastruktury drogowej, chodników, placów i parkingów. Kolejnych dziewięć pomysłów dotyczyło inwestycji w place zabaw oraz podwórka.

Wśród 49 wniosków pojawiły się również inne, m.in.

* rozbudowa systemu Wypożyczalni Rowerów Miejskich -

   powiększenie o trzy nowe stacje;

* naturalny ogród zabaw dla dzieci w parku miejskim;

* spotkania z piłką nożną – bezpłatne wstępy na mecze połączone z

   rodzinnymi piknikami, zabawą losowaniem nagród;

* koncert plenerowy – gwizdy polskiej sceny muzycznej;

* muzyka przez pokolenia od Arki Noego po Jazz – cykl koncertów;

* wanna z hydromasażem na Aqua Tur;

* montaż 10 hamaków w parku miejskim;

* rozśpiewany Szczecinek – warsztaty muzyczne;

* muzyczny park – instrumenty muzyczne w Strefie Aktywnego

   Wypoczynku;

* mural – Jacka Pałuchy;

* stacja naprawy rowerów;

* ławki solarne;

* tajniki matematyki – warsztaty edukacyjne dla dzieci;

* zabawa w programowanie.

Po ocenie przez urzędników wszystkich wniosków i sprawdzeniu, czy wszystkie kwestie formalne zostały dochowane, przyjdzie czas na głosowanie nad konkretnymi projektami. Będzie ono trwało od 22 lipca do 4 sierpnia, a swój głos każdy będzie mógł oddać także poprzez internet. Dodajmy, że w głosowaniu będzie mógł wziąć udział każdy mieszkaniec Szczecinka, niezależnie od wieku i tego, czy jest on osobą pełnoletnią czy nie.

Tekst: Marzena Góra

Foto: Sławomir Włodarczyk