Budżet Obywatelski - 49 wniosków za 5 mln zł
- Aktualności
Jak już pisaliśmy, ratusz zakończył przyjmowanie wniosków mieszkańców do Szczecineckiego Budżetu Obywatelskiego na rok 2019. Zainteresowanie ta formą działalności społecznej było spore. Łącznie do ratusza wpłynęło 49 projektów – pomysłów mieszkańców, na co przeznaczyć 800 tys. złotych zabezpieczonych w tegorocznym Budżecie Obywatelskim. Wartość wszystkich zgłoszonych inicjatyw opiewa łącznie na kwotę blisko 5 mln złotych.
- Teraz każdy z nich podlega weryfikacji. Po sprawdzeniu prawidłowości wniosków będziemy musieli upewnić się także, czy zawierają się one w wartościach kosztowych. Przypomnę, że każdy z projektów nie może być tańszy w realizacji niż 20 tys. złotych i droższy niż 200 tys. złotych - mówi "Miastu z Wizją" burmistrz Daniel Rak.
Okazuje się, że nie tylko zainteresowanie, ale także rozpiętość i różnorodność propozycji była duża – od infrastruktury, poprzez inwestycje w przestrzeni miejskiej, po wydarzenia kulturalne.
Mieszkańcy złożyli łącznie 17 projektów dotyczących budowy lub przebudowy istniejącej infrastruktury drogowej, chodników, placów i parkingów. Kolejnych dziewięć pomysłów dotyczyło inwestycji w place zabaw oraz podwórka.
Wśród 49 wniosków pojawiły się również inne, m.in.
* rozbudowa systemu Wypożyczalni Rowerów Miejskich -
powiększenie o trzy nowe stacje;
* naturalny ogród zabaw dla dzieci w parku miejskim;
* spotkania z piłką nożną – bezpłatne wstępy na mecze połączone z
rodzinnymi piknikami, zabawą losowaniem nagród;
* koncert plenerowy – gwizdy polskiej sceny muzycznej;
* muzyka przez pokolenia od Arki Noego po Jazz – cykl koncertów;
* wanna z hydromasażem na Aqua Tur;
* montaż 10 hamaków w parku miejskim;
* rozśpiewany Szczecinek – warsztaty muzyczne;
* muzyczny park – instrumenty muzyczne w Strefie Aktywnego
Wypoczynku;
* mural – Jacka Pałuchy;
* stacja naprawy rowerów;
* ławki solarne;
* tajniki matematyki – warsztaty edukacyjne dla dzieci;
* zabawa w programowanie.
Po ocenie przez urzędników wszystkich wniosków i sprawdzeniu, czy wszystkie kwestie formalne zostały dochowane, przyjdzie czas na głosowanie nad konkretnymi projektami. Będzie ono trwało od 22 lipca do 4 sierpnia, a swój głos każdy będzie mógł oddać także poprzez internet. Dodajmy, że w głosowaniu będzie mógł wziąć udział każdy mieszkaniec Szczecinka, niezależnie od wieku i tego, czy jest on osobą pełnoletnią czy nie.
Tekst: Marzena Góra
Foto: Sławomir Włodarczyk