Co dalej z zabytkową wieżą ciśnień?

• Tv
Miasto z Wizją / 18.10.2017 / Komentarze
Burmistrz: Nie rezygnujemy z budowy obserwatorium astronomicznego i planetarium. Staramy się o pieniądze na to przedsięwzięcie

Ratusz dwukrotnie rozpisywał przetarg na adaptację byłej wieży ciśnień stojącej na wzgórzu przy ul. Wodociągowej na obserwatorium astronomiczne i planetarium. Po raz pierwszy nie było chętnych, po raz drugi byli, ale za drodzy. Burmistrzowi nie pozostało nic innego jak przetarg unieważnić.

Przypomnijmy: Cena najkorzystniejszej oferty przewyższała kwotę, którą miasto zamierzało wyasygnować na realizację "podniebnej" inwestycji. Szerzej na ten temat pisaliśmy w artykule:

- Osobiście bardzo ubolewam, że nie udało się nam rozstrzygnąć przetargu. Planetarium z pewnością byłoby wielką lokalną atrakcją - podkreśla w rozmowie z "Miastem z Wizją" burmistrz Jerzy Hardie-Douglas.

- Projektant, który na nasze zlecenie wykonywał projekt adaptacji byłej wieży ciśnień, zrobił ten projekt drogi. W trakcie realizacji obiecywał, że planetarium będzie kosztować około 4,5 mln zł. Potem zrobił projekt, który został wyceniony na 7 mln zł. Najniższą ofertę, jaką dostaliśmy w przetargu to blisko 8 mln zł. Jak do tego dodamy nadzór budowlany wychodzi, że całość inwestycji zamknęłaby się kwotą około 8,5 mln zł. Do tego doszedł brak jasności, co do możliwości otrzymania dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego. Myśmy o takie dofinansowanie aplikowali, ono miało wynieść maksymalnie 3 mln zł. Liczyliśmy, że najwyższa cena osiągnięta w przetargu wyniesie 6,5 mln zł. Niestety, oferty były dużo droższe i z przykrością ten przetarg musiałem unieważnić.

Jak podkreślił burmistrz nie oznacza to, że planetarium w Szczecinku nie będzie.

- Absolutnie się nie poddajemy - ujawnia nasz rozmówca. - Prowadzę rozmowy dotyczące aplikowania miasta z priorytetu dotyczącego rewitalizacji miasta. To jest konkurs, który niebawem ruszy i zostanie zakończony w styczniu 2018 roku. W tym konkursie chcemy otrzymać pieniądze na przebudowę dworca i adaptację byłej wieży ciśnień. Reasumując: Zmieniamy kierunek działania i dalej staramy się o pieniądze. Gdybyśmy je otrzymali to wówczas powtórzymy przetarg. Co prawda planetarium się nieco opóźni, ale nie zostanie odłożone na półkę. Dodam, że w tym konkursie można otrzymać 85-procentowe dofinansowanie.

Przypomnijmy: Ponad 100-letnia wieża wodociągowa (jej budowę zakończono w 1912 roku) stojąca na wzgórzu przy ul. Wodociągowej "pozbyła" się kopuły, grzybka i ponad 20-tonowego zbiornika, w którym przed laty gromadzono wodę i stamtąd zasilano nią miejskie wodociągi, 2 października 2012 roku. Z rąk prywatnego przedsiębiorcy odkupiło go miasto. I tak stoi do dziś.

Video/wizualizacje: Urząd Miasta Szczecinek