Do kupienia spory kawałek Szczecinka

Miasto z Wizją / 28.01.2016 / Komentarze
Ratusz wystawił na sprzedaż 25 posesji i działek

Koniec ubiegłego roku był dla ratusza wyjątkowo obfity, jeżeli chodzi o sprzedaż miejskich włości.

Jeszcze przed świętami swoich właścicieli znalazły dwie działki na Osiedlu Generalskim i przy ul. Derdowskiego. Miasto dogadało się też z Sądem Okręgowym w Koszalinie, który kupił budynek byłej szkoły ZDZ przy ul. Boh. Warszawy, w sąsiedztwie nowego gmachu sądu. Kasa ratusza wzbogaciła się łącznie o kwotę blisko 1,3 mln zł.

Przed Sylwestrem niemal od ręki znalazły swojego właściciela trzy działki (w jednym kawałku) położone przy ul. Leśnej. Zostały sprzedane za 1,96 mln zł. Łącznie ratusz zarobił na świąteczno - noworocznych transakcjach prawie 3,5 mln zł. To niemal połowa tego, co w tegorocznym budżecie miasta zapisano w dziale „sprzedaż nieruchomości”.

Obecnie trwają procedury przetargowe na 25 atrakcyjnie położonych działek i nieruchomości. Po raz drugi idzie pod młotek kompleks budynków wraz z terenem zlokalizowanym przy zbiegu ul. Kaszubskiej i Narutowicza (vis a vis siedziby energetyków). Ratusz chce m.in. za były punkt skupu złomu kolorowego i zakład wulkanizacyjny 830 tys. zł (sprzedaż zwolniona z podatku VAT – dop. red.). To o 60 tys. zł mniej niż w I przetargu. Przyszły właściciel obejmie w swoje władanie ponad 1,7 tys. m2 gruntu. Na nim posadowione są m.in.: budynek biurowo - warsztatowy, budynek socjalny, hala warsztatowa, hala montażowa, magazyn, 13-stanowiskowy, garaż i dwie portiernie. W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego miasto wskazało, że można tam zlokalizować zabudowę usługową z magazynami oraz budynki pomocnicze.

Miasto przymierza się też do kolejnej sprzedaży atrakcyjnie położonej działki o pow. 388 m2 przy deptaku w sąsiedztwie ul. Drzymały. Lata temu całkiem dobrze prosperował tam duży obiekt handlowy. Teraz po sklepie zostały tylko kawałki murku i fragmenty posadzki gdzie nie gdzie porośniętej chwastami. Są też schody – kiedyś wejście do dyskoteki. W planie miejscowym „Centrum” zapisano, że w przyszłości może tam zostać zlokalizowany obiekt mieszkaniowy wielorodzinny z dopuszczeniem usług. By stać się właścicielem „deptakowej” działki trzeba będzie położyć na stół, co najmniej 600 tys. zł (w tym podatek VAT 23 proc.). To cena wyjściowa.

Kolejnych siedem działek do sprzedaży (z przeznaczeniem pod zabudowę jednorodzinną) zlokalizowanych jest na osiedlu Marcelin. Działki mają pow. od 608 do 703 m2. Cena: od 36,6 tys. zł do 42,43 tys. zł.

Do kupienia jest też nieruchomość przy ul. Winnicznej. Działkę o pow. 1082 m2 miasto wyceniło na 98 tys. zł. Przyszły właściciel tego terenu będzie mógł na nim zlokalizować dom jednorodzinny z budynkami pomocniczymi.

Z kolei trzy atrakcyjnie położone działki przy ul. Wypoczynkowej w Trzesiece o pow. 1604-1608 m2 przeznaczone pod zabudowę jednorodzinną miasto wyceniło (każdą z osobna) na 52 tys. zł.

Pod młotek trafią też dwie działki położone przy ul. Fabrycznej na osiedlu Raciborki. Obie mają powierzchnię po około 1070 m2. Obie też (z osobna) wyceniono na kwotę po 50,5 tys. zł.

Trzy działki jako jedną można kupić przy ul. Wyścigowej. To niemal samo centrum Szczecinka. Za 828 m2 trzeba będzie położyć na stół (cena wyjściowa) 212 tys. zł. Przyszły właściciel będzie mógł tam postawić dom wielorodzinny z dopuszczeniem usług.

Duża działka jest też do kupienia przy ul. Kwiatowej (pow. 3640 m2). Nieruchomość wyceniono na 236 tys. zł. Zgodnie z planem miejscowym będzie można tam postawić: obiekty produkcyjne, składy, magazyny oraz zlokalizować punkty usługowe.

Atrakcyjnie położoną działkę można kupić również przy ul. Koszalińskiej. By stać się właścicielem włości (dwie działki łącznie) o pow. 3144 m2 trzeba położyć na stół (cena wywoławcza) 682 650 zł.

Przyszły właściciel działki został obwarowany pewnymi warunkami. Otóż zgodnie z zapisami planu miejscowego „Polna-1” na działce można zlokalizować obiekt dla funkcji usługowych, np. warsztat z wyłączeniem obiektów handlowych o powierzchni sprzedażowej pow. 1000 m2 (wysokość zabudowy: dwie kondygnacje nadziemne, dopuszczalna 1 kondygnacja podziemna - magazyny lub garaże). Z kolei powierzchnia zabudowy może zająć maksymalnie 35 proc. powierzchni działki.

To nie wszystko. Za 430,5 tys. zł będzie można kupić blisko 2 tys. m2 dogodnie położonego i skomunikowanego terenu przy ul. Słowiańskiej. To na tej działce przez wiele lat stał Dom Młodego Robotnika. Przyszły właściciel terenu, zgodnie z zapisami planu miejscowego, będzie mógł go wykorzystać np. do prowadzenia działalności usługowej.

Miasto zaoferowało też działki, na których w przyszłości staną domy jednorodzinne. Szczególnie atrakcyjne są posesje na osiedlu Generalskim - przy ul. S. Grota-Roweckiego - o pow. 1754 m2, 1232 m2 oraz 1798 m2. Kto chce zamieszkać w atrakcyjnie położonej dzielnicy Szczecinka musi się pospieszyć. Tym bardziej, że na „Generalskim” są to już praktycznie ostatnie wolne działki. Ceny? Odpowiednio: 160 tys. zł, 121 tys. zł i 165 tys. zł. Warto zaznaczyć, co zapisuje plan miejscowy, że na działkach może zostać posadowiony dom jednorodzinny z dopuszczeniem usług.

Atrakcyjnie położoną działkę można kupić przy ul. Derdowskiego. Teren o pow. 2037 m2 miasto wyceniło na 239 tys. zł. Na działce będzie można zbudować dom jednorodzinny bądź przeznaczyć ją pod działalność usługową.

W jej sąsiedztwie jest do kupienia działka o pow. 536 m2 - pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną i usługową. Cena działki to 69 tys. zł.

Dwie działki o łącznej pow. 8183 będą wkrótce do kupienia przy ul. Bukowej. Cena posesji to 380 tys. zł. Włości są przeznaczone pod usługi komercyjne. Można na nich wybudować m.in. skład lub magazyn. Jedna z działek stanowi ulicę wewnętrzną.

Przetargi na sprzedaż nieruchomości zostaną przeprowadzone 23 lutego. Wszystkie podane przez nas ceny są „wyjściowe” w tym 23 proc. podatek VAT.