Egzamin na prawo jazdy w Szczecinku

• Tv
Miasto z Wizją / 16.11.2016 / Komentarze
Sejmik Zachodniopomorski wsparł starania powiatu

O tym, że wiosną 2017 roku w Szczecinku otworzy podwoje filia Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Koszalinie, pisaliśmy kilkakrotnie. Ostatnio w artykułach:

Okazuje się, że wszystko idzie ku dobremu, a sprawa, o którą tak długo walczył Starosta Krzysztof Lis, znajduje się na finiszu. Sejmik Województwa Zachodniopomorskiego podjął już stosowną uchwalę w tej sprawie. Decyzję rajców musi jeszcze zaakceptować Zarząd Województwa. Ale to już tylko formalność. Oprócz Szczecinka prawa do "prawka" otrzymał też Barlinek.

Przyszli kierowcy będą mieli możliwość zdobycia nad Trzesieckiem prawa jazdy kat. AM, A1, A2, A, B1 i B.

- Decyzją Sejmiku Województwa w Szczecinku i Barlinku powstaną filie Zachodniopomorskich Ośrodków Ruchu Drogowego, które będą mogły prowadzić państwowe egzaminy na prawo jazdy - poinformował Marek Mucha z Biura Prasowego Urzędu Marszałkowskiego.

- Położenie geograficzne Szczecinka może spowodować, że do powstałego oddziału kierować się będą nie tylko mieszkańcy naszego regionu, ale także osoby przystępujące dotychczas do egzaminów w WORD-ach w Pile, Bydgoszczy oraz Słupsku. Plan utworzenia w Szczecinku filii Zachodniopomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Koszalinie jest efektem m.in. inicjatywy Starosty Szczecineckiego Krzysztofa Lisa, który w piśmie do Marszałka Województwa zwrócił się z prośbą o podjęcie działań w tej kwestii i zadeklarował wsparcie w postaci poniesienia przez samorząd powiatu kosztów związanych z przygotowaniem niezbędnej infrastruktury do egzaminowania, m.in. placu manewrowego ze wzniesieniem, wraz z utrzymaniem oraz obsługą. Starosta zadeklarował także gotowość do nieodpłatnego użyczenia pomieszczeń na funkcjonowanie filii. Koszt uruchomienia oddziału w Szczecinku oszacowany został na 200 tys. zł.

Przypomnijmy: Niedawno Rada Powiatu Szczecineckiego podjęła decyzję w sprawie określenia kierunku działań Zarządu Powiatu związanych z utworzeniem w Szczecinku Filii ZORD w Koszalinie.

Za tym idą już konkretne działania. Starosta Krzysztof Lis wystosował pismo do Dyrektora Zachodniopomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego Eugeniusza Romanowa, w którym podtrzymał wszystkie wcześniej zadeklarowane przez powiat ustalenia. Dotyczą one przede wszystkim pomocy, na jaką ZORD mógłby liczyć od ze strony powiatowego samorządu w czasie prowadzenia egzaminów na prawo jazdy w Szczecinku.

Zgodnie z decyzjami Zarządu Powiatu, egzaminacyjny środek będzie miał swoją siedzibę przy ul. Kościuszki 47 (dawny internat Liceum Medycznego) z placem manewrowym do dyspozycji. Pierwsze egzaminy miałyby zostać przeprowadzone 1 kwietnia 2017 roku.

Na barkach powiatu, co deklaruje starosta, leżałoby też przygotowanie placu manewrowego (m.in. wykonanie nakładki bitumicznej), nieodpłatne użyczenie pomieszczeń oraz wyposażenie ich w sprzęt niezbędny do prowadzenia egzaminów, m.in. stanowiska komputerowe z dostępem do internetu.

Powiat zadeklarował również, że w pierwszym roku funkcjonowania filii ZORD zapewni obsługę placu manewrowego przez pracownika zatrudnionego poprzez Powiatowy Urząd Pracy oraz wspólnie z Urzędem Miasta utrzymanie placu w należytym stanie technicznym i porządkowym, głównie zimą. W powyższej sprawie zostanie podpisane porozumienie pomiędzy Starostą Szczecineckim i Burmistrzem Miasta Szczecinek.

Koszaliński ZORD też będzie miał udział w tym tak bardzo oczekiwanym w Szczecinku, przedsięwzięciu. Otóż będzie ponosił m.in. koszty związane z utrzymaniem pomieszczeń poprzez dokonywanie opłat za zużytą energię elektryczną, wodę, ogrzewanie i łącze internetowe.

Tekst: Sławomir Włodarczyk

Foto: motofakty.pl