Egzaminy na prawo jazdy w Szczecinku od 1 kwietnia 2017 roku

Miasto z Wizją / 04.11.2016 / Komentarze
Pod warunkiem, że dojdzie do porozumienia z ZORD Koszalin

Ostatnio w artykule: "Egzamin na prawo jazdy w Szczecinku coraz bliżej"

pisaliśmy, że Starostwo Powiatowe czyni starania, by w Szczecinku powstała filia Zachodniopomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego. Dzięki temu mieszkańcy Szczecinka i okolic nie musieliby jeździć na egzaminy na prawo jazdy do Koszalina czy Piły.

Na ostatniej sesji Rada Powiatu Szczecineckiego podjęła decyzję w sprawie określenia kierunku działań Zarządu Powiatu związanych z utworzeniem w Szczecinku Filii ZORD w Koszalinie.

Za tym idą już konkretne działania. Starosta Krzysztof Lis wystosował pismo do Dyrektora Zachodniopomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego Eugeniusza Romanowa pismo, w którym podtrzymuje wszystkie wcześniej zadeklarowane przez powiat ustalenia. Dotyczą one przede wszystkim pomocy, na jaką ZORD mógłby liczyć od ze strony powiatowego samorządu w czasie prowadzenia egzaminów na prawo jazdy kat.: AM, A1, A2, A, B1 i B w Szczecinku.

- Na razie nie otrzymaliśmy odpowiedzi, czekamy - mówi "Miastu z Wizją" wicestarosta Marek Kotschy.

Zgodnie z decyzjami Zarządu Powiatu, egzaminacyjny środek miałby swoją siedzibę przy ul. Kościuszki 47 (dawny internat Liceum Medycznego) z placem manewrowym do dyspozycji. Pierwsze egzaminy miałyby zostać przeprowadzone 1 kwietnia 2017 roku.

Na barkach powiatu, co deklaruje starosta, leżałoby też przygotowanie placu manewrowego (m.in. wykonanie nakładki bitumicznej), nieodpłatne użyczenie pomieszczeń oraz wyposażenie ich w sprzęt niezbędny do prowadzenia egzaminów, m.in. stanowiska komputerowe z dostępem do internetu.

Powiat zadeklarował również, że w pierwszym roku funkcjonowania filii ZORD zapewni obsługę placu manewrowego przez pracownika zatrudnionego poprzez Powiatowy Urząd Pracy oraz wspólnie z Urzędem Miasta utrzymanie placu w należytym stanie technicznym i porządkowym, głównie zimą. W powyższej sprawie zostanie podpisane porozumienie pomiędzy Starostą Szczecineckim i Burmistrzem Miasta Szczecinek.

Koszaliński ZORD też będzie miał udział w tym tak bardzo oczekiwanym w Szczecinku, przedsięwzięciu. Otóż będzie ponosił m.in. koszty związane z utrzymaniem pomieszczeń poprzez dokonywanie opłat za zużytą energię elektryczną, wodę, ogrzewanie i łącze internetowe.

W starostwie czekają na decyzję z Koszalina. - Na razie nie otrzymaliśmy odpowiedzi na nasze pismo - kwituje w rozmowie z "Miastem z Wizją" wicestarosta Marek Kotschy.

Przypomnijmy: Rada Powiatu Szczecineckiego w uchwale podjętej na ostatniej sesji zapisała: "Uruchomienie w Szczecinku Filii ZORD w Koszalinie jest podyktowana chęcią poprawy obecnej sytuacji mieszkańców powiatu, którzy muszą pokonywać dystans 70 km do najbliższych ośrodków w Koszalinie czy Pile. Wiąże się to z koniecznością ponoszenia dodatkowych wydatków związanych z dojazdem i znacznym wydłużeniem czasu, który trzeba poświęcić na przygotowanie do egzaminu oraz sam egzamin. Oferta kierowana jest również do mieszkańców południowej części Województwa Zachodniopomorskiego oraz ościennych powiatów Człuchowskiego, w szczególności Gminy Czarne (Województwo Pomorskie) oraz Złotowskiego w szczególności Gminy Okonek (Województwo Wielkopolskie). Ponadto utworzenie filii ograniczy koszty funkcjonowania Ośrodków Szkolenia Kierowców oraz pozwoli na wpływ znaczących środków finansowych do instytucji, które funkcjonują na terenie Województwa Zachodniopomorskiego. W konsekwencji ZORD Koszalin będzie posiadał zwiększone środki finansowe na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego w tej części województwa zachodniopomorskiego".