"Eugeniusz Oniegin" w kinie Wolność

• Tv
Miasto z Wizją / 19.04.2017 / Komentarze
Muzyczna uczta dla szczecineckich melomanów

W sobotę 22 kwietnia (godz. 18.55) szczecineckich melomanów czeka kolejna muzyczna uczta. Tym razem w cyklu: "The Met Live in HD” pojawi się "Eugeniusz Oniegin", najbardziej znana opera Piotra Iljicza Czajkowskiego.

- To będzie z pewnością niezwykłe wydarzenie muzyczne - podkreśla w rozmowie z "Miastem z Wizją" burmistrz Jerzy Hardie-Douglas. - Dość powiedzieć, że będziemy mieli niebywałą przyjemność podziwiać największą obecnie sopranistkę świata Annę Netrebko. Między innymi z tego też względu serdecznie zachęcam mieszkańców by wybrali sie do kina "Wolność" i obejrzeli to niezwykłe muzyczne dzieło Piotra Czajkowskiego.

"Eugeniusz Oniegin" - najbardziej znana opera Czajkowskiego po raz pierwszy została wystawiona, jako… spektakl studencki, wykonany przez uczniów Moskiewskiego Konserwatorium.

Sceny liryczne, bo taką nazwę gatunkową wymyślił dla swego dzieła kompozytor, oparte są na poemacie dygresyjnym jednego z najwybitniejszych rosyjskich poetów romantycznych.

Skromna i wrażliwa Tatiana zakochuje się w Onieginie, znudzonym światowcu, który odrzuca jej miłość. Po latach Oniegin uświadamia sobie, że jednak kocha Tatianę, ale ta jest już żoną księcia Griemina. Mimo że nadal darzy Oniegina uczuciem, Tatiana pozostaje wierna mężowi.

Arcydzieło Czajkowskiego powraca do cyklu transmisji z Met. Ponownie partię Tatiany zaśpiewa Anna Netrebko. Partnerować jej będzie Peter Mattei.

Obsada:
Anna Netrebko jako Tatiana
Elena Maximova jako Olga
Alexey Dolgov jako Lenski
Peter Mattei jako Oniegin
Štefan Kocán jako Gremin

Robin Ticciati dyrygent

Realizatorzy:
Deborah Warner inscenizacja
Fiona Shaw reżyseria
Tom Pye scenografia
Chloe Obolensky kostiumy
Jean Kalman światło
Finn Ross, Ian William Galloway projekcje wideo
Kim Brandstrup choreografia

Przedstawienie trwa około 3 godzin i 40 minut (w tym 2 przerwy). Bilety w cenie 35 zł do nabycia w kasie kina oraz Centrum Informacji Turystycznej w Szczecinku

The Metropolitan Opera to najważniejszy teatr operowy świata. Rozpoczął działalność w 1883 roku w niewielkim, ale bogato zdobionym budynku. Tam występowały legendy opery, jak choćby: Maria Callas, Enrico Caruso czy Polacy – bracia Reszke.

W 1966 roku otworzono nowy, jeden z największych (widownia ma blisko 4 tys. miejsc) i najlepiej wyposażonych teatrów operowych na świecie w Lincoln Center na Manhattanie. Teatr gra dziś około 250 spektakli  w sezonie.

Transmisje (w obecnym sezonie) z Metropolitan Opera na ekranie kina "Wolność" - 13 maja Kawaler z różą Strauss

Tekst: Sławomir Włodarczyk/SAPiK

Foto/video: Metropolitan Opera