Górka Wodociągowa wróci do miasta

Miasto z Wizją / 09.10.2017 / Komentarze
Ratusz i Dalbet wymienią się działkami

W niedzielę (8.10) pisaliśmy o zamiarze kupna przez miasto posesji przy ul. Kilińskiego na której zlokalizowany jest  budynek byłego Klubu Garnizonowego.

Przypomnijmy: Sprawa stanie na najbliższej sesji Rady Miasta - w poniedziałek 16 października.

Okazuje się, że to nie jedyny "handel wymienny" gruntami, nad którymi pochyla się miejscy rajcowie. Zdecydują również o zamianie gruntów z firmą Dalbet p. Janusza Paszkiewicza. Chodzi o tereny przyległe do byłej wieży ciśnień położone w sąsiedztwie ul. Wodociągowej, Lipowej i Szafera.

Jak już kilkakrotnie pisaliśmy, miasto zamierza adoptować zabytkową budowlę na obserwatorium astronomiczne. U jego stóp ma stanąć także planetarium. By inwestycję pomyślnie zrealizować, operacja wymiany gruntów jest koniecznością.

Co dostanie Dalbet? Otóż działkę o pow. 1881 m2 (w jej skład wchodzą trzy mniejsze działki) położoną przy ul. Wyszyńskiego. To nie wszystko. Miasto dorzuci też w ramach "wymiennej" transakcji trzy działki o łącznej pow. 2318 m2 położonych przy ul. Malczewskiego. W zamian Dalbet ma przekazać miastu teren o pow. 5358 m2 położony w sąsiedztwie byłej wieży wodociągowej.

Teraz kwestia finansowa. Otóż jak zapisano w uzasadnieniu projektu uchwały dot. tej wymiany, wartość nieruchomości miasta, które ratusz zamierza przekazać firmie Dalbet wynosi łącznie 655 740 zł. Z kolei wartość terenu, który Dalbet ma przekazać miast (łącznie z budynkiem byłej wieży wodociągowej) oszacowano na kwotę 740 700,00 zł.

Od tej kwoty trzeba odliczyć część działki o wart. 156 500 zł (jak zapisano w uzasadnieniu uchwały - wartość części działki nr 114/1 o pow. 514 m2 wraz z budynkiem wieży, którą Miasto Szczecinek nabędzie nieodpłatnie zgodnie z wcześniej zawartą przedwstępną umową darowizny wynosi 156 500 zł).

Po tych nieco karkołomnych wyliczeniach Dalbet przedstawi do rozliczenia działkę o pow. 4844 m2 i wart. 584 200. Zatem różnica wartość zamienianych nieruchomości płatna na rzecz miasta wyniesie finalnie 71 540 zł.

"Zamiana nieruchomości następuje na podstawie art. 15 ust. 1  ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. o gospodarce nieruchomościami, który stanowi, że nieruchomości stanowiące własność Skarbu Państwa oraz własność jednostki samorządu terytorialnego mogą być przedmiotem zamiany na nieruchomości stanowiące własność osób fizycznych i prawnych.  W przypadku nierównej wartości zamienianych nieruchomości stosuje się dopłatę, której wysokość jest równa różnicy wartości zamienianych nieruchomości" - czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Możemy się też dowiedzieć, że nieruchomości stanowiące własność miasta mają następujące przeznaczenie:

Działki przy ul. Wyszyńskiego przeznaczone są pod zabudowę mieszkaniową wielorodzinną lub usługową a działki położone przy ul. Malczewskiego - pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną z dopuszczeniem zabudowy usługowej.

Z kolei nieruchomość stanowiąca własność firmy Dalbet położona jest na trzech obszarach:

* zabudowa usługowa – usługi kultury, nauki i oświaty, gastronomii, turystyki, administracji,

* zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna lub zabudowa usługowa – usługi handlu, gastronomii, turystyki, administracji, obsługi pojazdów- stacja diagnostyczna, dopuszcza się zagospodarowanie terenu na cele zieleni urządzonej do czasu ich zabudowy zgodnie z przeznaczeniem,

* zieleń urządzona.

Warto też nadmienić że w połowie lat 90. ubiegłego stulecia miasto pozbyło się tego terenu - wraz z wieżą - na rzecz jednej z firm leasingowych. Później górka wodociągowa trafiła do firmy Dalbet. Podobna sytuacja miała miejsce z Zamkiem Książąt Pomorskich, który trafił w ręce prywatnego właściciela z Człuchowa. Gdy urząd burmistrza Szczecinka zaczął pełnić Jerzy Hardie-Douglas, zamek został odkupiony przez miasto i pięknie odrestaurowany.

Na zdjęciu głównym: Nieistniejąca już kopuła byłej wieży wodociągowej 31 maja 2012 roku. Budowla w rękach prywatnych "robiła" za słup ogłoszeniowy.

Foto w tekście - stan obecny wieży