"Idonemeusz - Król Krety" w kinie Wolność

• Tv
Miasto z Wizją / 22.03.2017 / Komentarze
Muzyczna uczta dla szczecineckich melomanów

W sobotę 25 marca (godz. 17.55) szczecineckich melomanów czeka kolejna muzyczna uczta. Tym razem w cyklu: "The Met Live in HD” pojawi się "Ideonemeusz - Król Krety", słynne arcydzieło Wolfganga Amadeusza Mozarta

Sam Mozart właśnie „Idomenea” uważał za jedną ze swoich najlepszych oper. Ze względu na karkołomność partii męskich – Idomenea i Idamanta – dzieło to nie jest wykonywane tak często, jak na to zasługuje. Zaczerpnięta z mitologii greckiej historia króla Krety obfituje w dramatyczne zwroty akcji i typową dla swoich czasów baśniową ornamentykę. Idomeneo wracający z wyprawy wojennej trafia na burzę morską. Bóg Neptun ocala jego życie pod warunkiem, że król złoży mu w ofierze pierwszą napotkaną istotę. Los sprawia, że to Idamante, jego syn. W tle walka dwóch księżniczek, Ilii i Elektry o względy nieszczęsnego Idamanta.

Arcydzieło Wolfganga Amadeusza zobaczymy w liczącej ćwierć wieku inscenizacji wielkiego francuskiego reżysera Jean-Pierre Ponelle’a. Spektakl poprowadzi James Levine.

Obsada:
Elza van den Heever, jako Elektra
Nadine Sierra, jako Ilia
Alice Coote, jako Idamante
Matthew Polenzani, jako Idomeneo
Alan Opie, jako Arbace

James Levine dyrygent

Realizatorzy:
Jean-Pierre Ponnelle reżyseria, scenografia i kostiumy
Gil Wechsler światło

Przedstawienie trwa około 4 godzin (w tym 2 przerwy). Bilety w cenie 35 zł do nabycia w kasie i kina oraz Centrum Informacji Turystycznej.

The Metropolitan Opera to najważniejszy teatr operowy świata. Rozpoczął działalność w 1883 roku w niewielkim, ale bogato zdobionym budynku. Tam występowały legendy opery, jak choćby: Maria Callas, Enrico Caruso czy Polacy – bracia Reszke.

W 1966 roku otworzono nowy, jeden z największych (widownia ma blisko 4 tys. miejsc) i najlepiej wyposażonych teatrów operowych na świecie w Lincoln Center na Manhattanie. Teatr gra dziś około 250 spektakli  w sezonie.

Transmisje (w obecnym sezonie) z Metropolitan Opera na ekranie kina "Wolność":

22 kwietnia Eugeniusz Oniegin Czajkowski

13 maja Kawaler z różą Strauss