"Kawaler z różą" w kinie Wolność

• Tv
Miasto z Wizją / 09.05.2017 / Komentarze
Muzyczna uczta dla szczecineckich melomanów

W sobotę 13 maja (godz. 18.30) szczecineckich melomanów czeka kolejna muzyczna uczta. Tym razem w cyklu: "The Met Live in HD” pojawi się "Kawaler z różą", najbardziej wiedeńska z oper Richarda Straussa.

Warto wybrać się na przedstawienie. Powód? To już ostatnia w obecnym sezonie transmisja z Metropolitan Opera na ekranie kina "Wolność".

"Kawaler z różą" - opera Richarda Straussa, twórczo nawiązująca do lekkich i pikantnych dzieł Wolfganga Amadeusza Mozarta. Pełno tu przebieranek, żartobliwych i niegroźnych pomyłek i oszustw, które mają na celu utarcie nosa zbyt dumnym arystokratom lub zbyt roznamiętnionym podrywaczom.

Młodziutki kochanek Marszałkowej otrzyma miłość równie młodej Zofii, a zbyt starzy już na miłość Marszałkowa i Baron Ochs usuną się w cień – ona z rezygnacją, on ze wstydem, wystrychnięty na dudka. Reżyser Robert Carsen zapowiada, że umieści akcję w schyłkowym okresie cesarstwa Habsburgów, podkreślając podtekst opery, jakim jest konflikt klasowy na bogatym tle z czerwonego adamaszku. W roli Marszałkowej zobaczymy Renée Fleming, najwspanialszą odtwórczynię tej roli w ostatnich trzech dekadach.

Obsada:

Renée Fleming jako Marszałkowa
Elīna Garanča jako Oktawian
Erin Morley jako Zofia
Matthew Polenzani jako Śpiewak
Marcus Brück jako Faninal
Günther Groissböck jako Baron Ochs

Sebastian Weigle - dyrygent

Realizatorzy:
Robert Carsen - reżyseria
Paul Steinberg - scenografia
Brigitte Reiffenstuel - kostiumy
Robert Carsen, Peter Van Praet - światło

Przedstawienie trwa 4 godz. i 15 minut (w tym dwie przerwy). Bilety w cenie 35 zł do nabycia w kasie kina oraz Centrum Informacji Turystycznej.

The Metropolitan Opera to najważniejszy teatr operowy świata. Rozpoczął działalność w 1883 roku w niewielkim, ale bogato zdobionym budynku. Tam występowały legendy opery, jak choćby: Maria Callas, Enrico Caruso czy Polacy – bracia Reszke.

W 1966 roku otworzono nowy, jeden z największych (widownia ma blisko 4 tys. miejsc) i najlepiej wyposażonych teatrów operowych na świecie w Lincoln Center na Manhattanie. Teatr gra dziś około 250 spektakli  w sezonie.

Tekst: Sławomir Włodarczyk/SAPiK

Foto/video: Metropolitan Opera