Klony kolumnowe "wyrosły" przy ul. 28 Lutego

Miasto z Wizją / 22.04.2017 / Komentarze
Akcja KronoDrzewko po raz 17

Dziś (sobota 22 kwietnia) w całym kraju posadzonych zostanie 50 tys. młodych drzew. Wszystko to w ramach corocznej akcji KronoDrzewko.

Inicjatywa finansowana przez firmę Kronospan na stałe wpisała się już w historię Szczecinka. Przez 17 lat nad Trzesieckiem wyrosło wiele pięknych i często rzadkich, a co za tym idzie, cennych, gatunków drzew.

Sobotnia akcja KronoDrzewko prowadzona jest nie tylko w Szczecinku, ale również na terenie Leśnictwa Spore i w miejscowościach, w których swoje zakłady produkcyjne ma firma Kronospan. Rano młode drzewka posadzone zostały też przy ul. 28 Lutego, niejako w miejsce wyciętych dwa tygodnie temu starych klonów. Nowe miejsce znalazły tam 34 młode klony kolumnowe. Ich symbolicznego nasadzenia dokonali wiceburmistrz Szczecinka Daniel Rak, starosta szczecinecki Krzysztofa Lis i gospodarz akcji dyrektor firmy Kronospan Krzysztof Aleksandrowicz.

Panowie spotkali się z dziennikarzami na zaimprowizowanej konferencji prasowej przed Starostwem Powiatowym.

- Drzewka sadzimy już od 17 lat. Przez ten czas posadziliśmy ich ponad 300 tysięcy, również w Szczecinku i okolicy - mówił dyr. Aleksandrowicz. - W dzisiejszej akcji bierze udział około 500 osób, wśród nich całe rodziny. Staramy się upiększyć nasz Szczecinek. Miasto, m.in. dzięki akcji KronoDrzewko z roku na rok staje się coraz bardziej zielone a co za tym idzie coraz bardziej przyjazne dla mieszkańców.

- Cieszę się, że podczas akcji KronoDrzewko możemy sadzić młode drzewa nie tylko w lesie, ale również w Szczecinku i w innych miejscowościach na terenie powiatu - podkreślił w swoim wystąpieniu starosta Krzysztof Lis. - Niedawno, zgodnie z decyzją Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska wycinaliśmy stare drzewa. To nic nadzwyczajnego, gdyż każde z nich ma swoją określoną żywotność.

- Robimy wszystko by Szczecinek z dnia na dzień coraz bardziej nam piękniał. I pięknieje, nie tylko dzięki miejskim inwestycjom, ale też akcji KronoDrzewko - mówił z kolej wiceburmistrz Daniel Rak.

- Niedawno wymienialiśmy drzewa przy ul. Mickiewicza, dziś przyszła kolej na ul. 28 Lutego. W mieście sadzimy specjalne gatunki drzew mogące swobodnie bytować wśród architektury miejskiej.  Na Placu Wolności też posadziliśmy karłowate drzewa - platany kuliste.

- KronoDrzewko to akcja, która łączy przyjemne z pożytecznym - mówi "Miastu z Wizją" Beata Rafalo, rzecznik prasowy firmy Kronospan.

- Rokrocznie biorą w niej udział pracownicy z rodzinami, uczniowie szczecineckich szkół, przedstawiciele władz miasta i powiatu oraz leśnicy. Dzieci również pomagają w nasadzeniach, a najmłodsi bawią się świetnie w czasie konkursów z nagrodami. Akcja służy, więc edukacji, zabawie, integracji oraz - przede wszystkim - środowisku. W tym roku do uczestnictwa w nasadzeniach Kronospan zaprosił także swoich klientów i dostawców z rodzinami.