Kopuła z teleskopem i stacja do śledzenia meteorytów

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 22.06.2016 / Komentarze
Obserwatorium astronomiczne w wieży ciśnień - ambitny projekt samorządu miejskiego

Jak już kilkakrotnie pisaliśmy, miasto zamierza zaadoptować byłą wieżę ciśnień położoną na wzgórzu przy ul. Wodociągowej na nowoczesne obserwatorium astronomiczne.

- To nie tylko bardzo ambitny projekt, ale też kosztowny - podkreśla w rozmowie z "Miastem z Wizją" wiceburmistrz Daniel Rak. - Jeszcze w tym tygodniu konsorcjum firm "Studium" z Warszawy (wygrało przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej) powinno przedstawić nam pierwszą koncepcje przebudowy wieży.

Jak ujawnił nam nasz rozmówca, w przyszłym obserwatorium astronomicznym znajdzie się nie tylko rozsuwana kopuła z teleskopem, ale też m.in. stacja pogodowa i stacja bolidowa do rejestracji ruchu meteorytów. Ale nie tylko. Również winda i taras widokowy.   

- Chcemy by ta wielce pożyteczna i piękna nauka, jaką jest astronomia, którą przed laty propagował nasz znakomity mieszkaniec Adam Giedrys, na dobre wróciła do Szczecinka. Takiego obiektu astronomicznego na miarę XXI wieku bardzo nam brakuje - mówi D. Rak.

Wiceburmistrz zapytany o szacunkową cenę inwestycji odpowiedział:

- Wartość prac projektowych to ponad 160 tys. zł brutto. To niemało. Inwestycja będzie trudna, dlatego zapewne do tanich nie będzie należała. Reasumując: Projekt nie jest tani, to i przebudowa wieży nie będzie tania.

Ratusz podjął już decyzję, że będzie się starać pozyskać środki zewnętrzne na "astronomiczną" inwestycję.

- Urzędnicy z Wydziału Rozwoju Urzędu Miasta już nad tym pracują - ujawnia D. Rak. - Jestem przekonany, że napiszą dobry program i dopasują go stosownej osi priorytetowej funduszów unijnych. Dlatego wierzę, że koszty adaptacji wieży nie będą spoczywać wyłącznie na barkach miasta. To dla nas niezwykle istotne, bo przebudowa zabytkowego obiektu, adaptacja go do określonej funkcji a później jego utrzymanie kosztują niemałe pieniądze.

O tym, że ratusz zamierza adoptować byłą wieżę ciśnień przy ul. Wodociągowej pisaliśmy na początku marca br. w artykule: "Był zbiornik na wodę, będzie obserwatorium. Będziemy podziwiać "Wielką Niedźwiedzicę" ze szczytu zabytku

http://miastozwizja.pl/byl-zbiornik-na-wode-bedzie-obserwatorium

Do wspomnianych na wstępie obiektów i pomieszczeń, które w przyszłości funkcjonować będą w obserwatorium astronomicznym trzeba jeszcze doliczyć, m.in.: pomieszczenie przeznaczone na szkolenia z astronomii, spotkania z dziećmi i młodzieżą oraz wykłady popularnonaukowe połączone z pokazami nieba.

Zajęcia w obserwatorium mają się odbywać zarówno w dzień jak i wieczorami oraz obejmować całonocne obserwacje nieba.

Wykonawca projektu adaptacji byłej wieży ciśnień powinien uporać się z tym zadaniem do 31 stycznia 2017 roku.

Przypomnijmy: Ponad 100-letnia wieża wodociągowa (jej budowę zakończono w 1912 roku) stojąca na wzgórzu przy ul. Wodociągowej "pozbyła" się kopuły, grzybka i ponad 20-tonowego zbiornika, w którym przed laty gromadzono wodę i stamtąd zasilano nią miejskie wodociągi, 2 października 2012 roku. Wówczas obiekt został przykryty specjalnym drewnianym daszkiem. Tak stoi do dziś.

Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk