Miasto monitorowane
- Tv
- Aktualności
Czy w Szczecinku jest wystarczająca ilość kamer monitoringu wizyjnego? Zdaniem mieszkańców - nie. Wskazują oni miejsca, które wymagają wizyjnego nadzoru. Problem znają w ratuszu i zapewniają, że system monitoringu jest cały czas doskonalony.
Póki, co musi nam wystarczyć to, co mamy, czyli 41 kamer podłączonych do stanowiska obserwacyjnego w komendzie Straży Miejskiej. Niebawem kamer przybędzie - zostaną zlokalizowane m.in. na przystankach multimedialnych (kamera przy dworcu PKP już pracuje w systemie).
- Obsługą monitoringu zajmujemy się od 1 lutego 2015 roku. Wówczas do naszej siedziby przy ul. Karlińskiej zostały przeniesione urządzenia z policji, gdzie stworzyliśmy dwa stanowiska do obsługi monitoringu - mówi "Miastu z Wizją" komendant SM Grzegorz Grondys.
- Obecnie monitoring obsługuje 10 osób. Są to osoby bezrobotne zatrudnione w ramach środków zaplanowanych w naszym budżecie. Standardowa zmiana czasu pracy osób obserwujących ekrany monitoringu wynosi 8 godzin. Z tym, że po 4 godzinach operatorzy zamienią się miejscami na stanowisku zlokalizowanym w pomieszczeniu dyżurnego komendy.
Jak powiedział nam G. Grondys, obecnie w system monitoringu miejskiego wchodzi 41 kamer, również na podczerwień i w jakości HD. Czy system się sprawdza? Z danych udostępnionych nam przez Straż Miejską wynika, że tak.
- W pierwszym półroczu br. operatorzy ujawnili 668 różnego rodzaju zdarzeń (o 200 więcej niż w analogicznym okresie ub. roku). W 628 zdarzeniach interweniowały nasze patrole. Realizację pozostałych zdarzeń przekazaliśmy innym instytucjom, m.in. Policji, Pogotowiu Ratunkowemu czy Urzędowi Miasta - mówi G. Grondys.
- 258 ujawnionych zdarzeń dotyczyło spożywania alkoholu w miejscach publicznych, 213 zdarzenia to przypadki nieprawidłowego parkowania samochodów, 49 zdarzeń dotyczyło zakłócania spokoju i porządku publicznego. Z kolei 41 zdarzeń dotyczyło przypadków dewastacji i niszczenia mienia, a 42 zdarzenia - osób nietrzeźwych, często leżących w miejscach publicznych, które doprowadzano do miejsca zamieszkania. Reasumując: Wachlarz ujawnianych zdarzeń jest bardzo szeroki.
- Za ujawnione w systemie monitoringu wizyjnego wykroczenia nałożono 85 mandatów karnych, 55 spraw z wnioskami o ukaranie ich sprawców skierowano do Sądu Rejonowego, 255 spraw zakończono pouczeniami, a 49 spraw przekazano do dalszej realizacji innym instytucjom - mówi G. Grondys.
Jak informuje Straż Miejska, wachlarz ujawnianych zdarzeń jest bardzo szeroki. Dzięki kamerom monitoringu miejskiego udało się zidentyfikować i przekazać Policji sprawcę przywłaszczenia telefonu komórkowego w Parku Miejskim. Operator monitoringu zdemaskował oszusta, który udając kalekę żebrał pieniądze w centrum miasta. Dzięki zapisowi z kamer udało się ustalić sprawców zniszczenia ogrodzenia trampoliny na Centralnym Placu Zabaw. Szybka reakcja operatorów monitoringu nie dopuściła do tragedii, do jakiej mogło dojść podczas zabaw dzieci na zamarzniętym jeziorze i stawku w Strefie Aktywnego Wypoczynku.
- Utrwalony obraz z terenu miasta był ogromną pomocą w toczących się postępowaniach dla Policji, Prokuratury czy Sądu. Służyliśmy też pomocą mieszkańcom przy ustalaniu sprawców tzw. szkód parkingowych - kończy komendant.
Na naszym portalu na bieżąco informujemy o tych zdarzeniach. Publikujemy również nagrania zarejestrowane przez kamery systemu monitorującego ulice i inne części miasta.
Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk
Wideo montaż: Marzena Góra