Minął tydzień

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 23.10.2023 / Komentarze
Przedstawiamy najciekawsze materiały opublikowane na naszym portalu w mijającym tygodniu. Przegapiłeś jeden z nich? Nic straconego. Zapraszamy do lektury

Czas na realizację Budżetu Obywatelskiego 2024

Znamy już projekty Szczecineckiego Budżetu Obywatelskiego 2024, które uzyskały najwyższe noty mieszkańców Szczecinka. Przypomnijmy, głosowanie zakończyło się 9 października.

Otóż zdecydowaliśmy o realizacji następujących projektów:

Tężnia solankowa w Parku Miejskim - Projekt zakłada budowę w parku miejskim tężni solankowej z technologią naziemną (w miarę możliwości technologią podziemną) z altaną i ławkami, będzie to świetne miejsce do inhalacji dla ludzi  z problemami zdrowotnymi dróg oddechowych, alergią i nadciśnieniem tętniczym - 1871 głosów.

MURALE. KONCERTY, TEATRY - ART PIKNIK FESTIWAL - Wydarzenia zgłoszone w projekcie są wydarzeniami towarzyszącymi przyszło rocznej XI- edycji Art Piknik Festiwalu. Zawiera on m.in. stworzenie kolejnych szczecineckich murali  oraz zorganizowanie szeregu koncertów, spektakli teatrów ulicznych oraz wystaw sztuki - 1665 głosów

Mural, wystawa, warsztaty oraz Gala Sportów Walki w hołdzie Krzysztofowi Pajewskiemu.. Projekt ma na celu popularyzację zdrowego trybu życia, kultury fizycznej i sportu ze szczególnym uwzględnieniem aktywizacji dzieci i młodzieży poprzez wykorzystanie potencjału dalekowschodnich sztuk walki. Koncepcja zakłada organizację międzynarodowej Gali Sportów Walki, stworzenie muralu oraz wystawy upamiętniającej życie i osiągnięcia K. Pajewskiego, seminarium szkoleniowe oraz wykład edukacyjny - 1 436 głosy.

Szczecinek – miasto gier umysłowych - projekt zakłada zorganizowanie w Szczecinku festiwalu gier logicznych. Głównym wydarzeniem będzie I Szczecinecki Kongres Brydżowy. Jako imprezy towarzyszące zostaną rozegrane turnieje szachowe, warcabowe oraz gier planszowych. Obecny będzie pełen przekrój gier umysłowych, wydarzenie ma mieć charakter przekrojowy, ogólnodostępny i skierowany do szerokiej grupy mieszkańców regionu w każdym wieku - 1 156 głosów.

Warto dodać, że w głosowaniu nad projektami Budżetu Obywatelskiego wzięło udział ponad 6,5 tys. osób, którzy oddali blisko 19 tys. głosów.

Szacunkowy (projektowany) koszt realizacji w/w pomysłów to 756 tys. zł.

Na południe od Szczecinka

Trwa budowa obwodnicy na szlaku DK20 i S11

Na budowie obwodnicy Szczecinka w ciągu Drogi Krajowej nr 20 postępują roboty mostowe na 4 obiektach mostowych. Jednym z nich jest trójprzęsłowy wiadukt WD-2 nad linią kolejową Szczecinek - Piła i drogami lokalnymi. Trwają też prace przy podporach i przyczółkach wiaduktu. 

Przypomnijmy: Umowę na realizację inwestycji z firmą Budimex GDDKiA podpisała w lipcu 2021 roku. Wartość zawartego kontraktu to 106,6 mln zł. Pierwsze roboty na drodze o długości 4,4 km ruszyły w grudniu ub. roku. Prace obejmują roboty ziemne, w tym wymiany podłoża na odcinku pomiędzy linią kolejową a dawnym przebiegiem DK11. W ramach inwestycji powstaną też cztery obiekty mostowe.

Zakończenie realizacji inwestycji planowane jest w II kwartale 2025 roku.

Pchli targ na stałe wpisuje się do kalendarza miejskich wydarzeń

Inicjatywa zorganizowania po raz pierwszy w naszym mieście pchlego targu, który odbył się we wrześniu minionego roku, wyjątkowo przypadła do gustu mieszkańcom Szczecinka. Wydarzenie to przyciągnęło sporą ilość osób, które wystawiły swoje przedmioty na sprzedaż, a także tłum odwiedzających, którzy wybrali się tu na zakupy.

Zainteresowanie mieszkań­ców sprawiło, że wydarze­nie doczekało się kontynu­acji. Kolejny taki targ odbył się jesienią minionego roku. Później ze względu na nadejście zimy i nie­sprzyjającą aurę, pchli targ zrobił sobie przerwę. Wiadomo już było jednak, że tego typu wydarzenia będą kontynuowane w naszym mie­ście również w tym roku.

Zorganizowanie w Szczecinku pchlego targu to inicjatywa miej­skiego radnego Jacka Brynkiewi­cza. Dzięki jego staraniom powoli na stałe wpisuje się on do kalen­darza miejskich wydarzeń. Miesz­kańcy w tym roku już kilkukrotnie mieli możliwość uczestniczenia w tym wydarzeniu.

Dopisała zarówno pogoda, sprze­dawcy, jak i odwiedzający. Już na dwie godziny przed otwarciem pchlego targu na miejscu zaczęli rozstawiać się pierwsi sprzedają­cy, aby przygotować swoje stoiska. Również pierwsi kupujący pojawili się jeszcze przed godz. 10, aby mieć pewność, że nie przegapią okazji do „upolowania” najciekawszych fantów.

Na licznych stoiskach można było znaleźć niemal wszystko. Od ubrań, obuwia i zabawek, poprzez książ­ki, elementy wyposażenia domu i dekoracje, aż po narzędzia, rowery, a nawet elementy ceramiki łazienko­wej. Również twórcy różnego rodza­ju rękodzieła postanowili wystawić tu na sprzedaż swoje wyroby.

Pchli targ to z pewnością dosko­nała okazja do zrobienia porządków w swoich domach, a także przyjrze­nia się temu, co zalega w naszych piwnicach czy garażach. Swoje przedmioty na pchlim targu może wystawić każdy z mieszkańców. Co ważne, może to zrobić bezpłatnie, bez konieczności uiszczania opła­ty targowej. Wydarzenie to będzie odbywało się w Szczecinku cyklicz­nie. Organizacja kolejnego pchlego targu zaplanowana została jesienią tego roku.

Dodajmy, że podczas ostatniej edycji tego wydarzenia mieszkańcy z własnej inicjatywy stworzyli pety­cję i zbierali podpisy, aby szczecinec­ki pchli targ odbywał się cyklicznie.

Miasto z Wizją

Artykuł ukazał się w najnowszym 71 numerze gazety "Dzień Dobry Szczecinek". Autor: Marzena Góra

Twoje Światła - Nasze Bezpieczeństwo

Akcja Policji i stacji kontroli pojazdów

Nie od dziś wiadomo, że prawidłowe ustawienie świateł w samochodzie, to podstawa bezpieczeństwa na drodze. Dlatego też Komenda Powiatowa Policji w Szczecinku wraz ze Stacjami Kontroli Pojazdów: Komunikacja Miejska - ul. Cieślaka 4 (godz. 9-13), TAGOR przy ul. Waryńskiego 2 (godz. 8-14) oraz POM-EKO przy ul. Pilskiej (godz. 7-13) biorą udział w ogólnopolskiej akcji: "Twoje Światła - Nasze Bezpieczeństwo".

Kampania została zainicjowana przez Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji wspólnie z Instytutem Transportu Samochodowego. W jej ramach, w soboty: 21 i 28 października, 18 listopada oraz 9 grudnia pracownicy stacji będą bezpłatnie ustawiać światła w samochodach.

Nasi policjanci apelują do kierowców o jak najszersze wzięcie udziału w tej cennej inicjatywie. Warto skorzystać z pomocy specjalistów. Policjanci przekonują, że sprawne, prawidłowo ustawione światła w pojazdach poprawiają bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg, zarówno kierujących jak i pieszych. Pozwalają też wcześniej dostrzec przeszkodę bądź pieszego poruszającego się jezdnią lub poboczem. Jeśli oświetlenie pojazdu jest nieprawidłowe, to w złych warunkach atmosferycznych i przy niedostatecznej widoczności, wzrasta prawdopodobieństwo wypadku drogowego.

„Tylko tego nie spieprzcie panowie”

Felieton mecenasa Mirosława Wacławskiego

Wojciech Młynarski opisując czasy PRL i rządzących napisał balladę „Co by tu jeszcze…”, której refren sprowadzał się do słów „co by tu jeszcze spieprzyć panowie, co by tu jeszcze”.

Transponując ten refren do dzisiejszej powyborczej rzeczywistości chciałoby się zawołać „tylko nie spieprzcie tego panowie, tylko nie spieprzcie”.

Osiągnięty sukces wyborczy to zasługa wyborców a w przeważającej części kobiet i młodzieży. Poszli głosować by zamanifestować swoją niechęć do tego co się działo przez ostatnie osiem lat, by pokazać że wierzą w to że Polska może być inna.

Opozycja musi o tym pamiętać. Ci wyborcy nie zadowolą się miłymi słówkami, ciągłym ględzeniem o podziękowaniach dla wyborców i o tym, że teraz to już biorą się do pracy. Wszyscy czekają na efekty tej pracy a nie na opowiadanie, że politycy będą pracować, bo po coś przecież poszli do tego sejmu.

Wyborców nie interesuje też jak się poszczególne partie opozycyjne porozumieją. To nie jest tak, że wszyscy otrzymali taki sam mandat zaufania, ale każdej z opcji dano mandat wierząc, że wspólnie dokonają zmian. Jeżeli więc którakolwiek z partii opozycyjnych zacznie się kierować swoimi partykularnymi interesami, to zostanie zmieciona raz na zawsze z polityki.

Prawie 12 milionów ludzi powiedziało, że chce zmiany. Bez względu na to jaką ideologią kierują się poszczególne partie opozycyjne, muszą o tym stanowisku 12 milionów wyborców pamiętać.

Te zmiany w gospodarce, polityce zagranicznej, w służbie zdrowia, szkolnictwie, wymiarze sprawiedliwości i tak dalej, muszą następować szybko i muszą być odczuwalne. Tylko wtedy społeczeństwo uwierzy, że nowa władza spełni ich oczekiwania. Nie może to jednak odbywać się kosztem tych co przegrali, jeżeli nowe władze chcą jednoczyć a nie pogłębiać podziały w społeczeństwie.

Z władzą jest tak, że deprawuje. Mało jest ludzi, których ona nie zmienia. Z kolei wyborcom po pewnym czasie każda władza staje się mało wyrazista i chcą jej zmiany. Dzisiejsza opozycja, która wygrała wybory, też po jakimś czasie znudzi się wyborcom.

Jednak wszyscy ci, którzy wybory wygrali i weszli do senatu czy sejmu muszą pamiętać, że czas pięknych słówek się skończył. Oczekiwania wyborców są duże, może nawet za duże, ale programy wyborcze muszą być realizowane.

Nie po to ludzie stali w kolejkach do lokali wyborczych do 2:00 w nocy, byście teraz Panie i Panowie posłowie i senatorowie opowiadali nam niestworzone rzeczy i mamili dalszymi obietnicami.

Wyborców nie interesuje jak się Państwo porozumiecie, nie interesuje jak się podzielicie ministerstwami. Macie sprawnie rządzić i podejmować takie decyzje, na które wyborcy czekali. Jeżeli nie będziecie potrafili się dogadać, to po to jest referendum by społeczeństwo jasno powiedziało jakie rozwiązania są oczekiwane.

Dzisiaj trzy zwycięskie ugrupowania mają poparcie prawie 12 milionów ludzi i tylko tego „nie spieprzcie panowie", bo nikt wam tego nie wybaczy.

Mirosław Wacławski

Foto: PAP/ Tomasz Gzell

Tekst: Sławomir Włodarczyk