Nowe przedszkole w Szczecinku

Miasto z Wizją / 15.05.2017 / Komentarze
Tego zadania ma podjąć się firma Kronospan

Dziś (15 maja) podczas sesji Rady Miasta radni podjęli decyzję o wydzierżawieniu do końca 2027 roku firmie Kronospan działki o powierzchni 2 100 m2 zlokalizowanej przy ul. Grudziądzkiej. W miejscu tym nowy dzierżawca planuje utworzenie przedszkola. Zanim jednak do tego dojdzie, będzie musiał budować obiekt, w którym docelowo będzie mieściła się placówka. Tego typu inwestycja miałaby być odpowiedzią na problem, z jakim w roku szkolnym 2016/2017 spotkało się kilkudziesięciu rodziców, bowiem dla ich dzieci zabrakło miejsc w przedszkolach.

Przypomnijmy. Od 2014 roku znacznie zmalała ilość dzieci w przedszkolach, bowiem zgodnie z wprowadzoną wówczas ustawą 6-latki zasiliły szeregi uczniów szkół podstawowych. Tym samym placówki, dysponując wolnymi miejscami, zaczęły przyjmować pod opiekę dzieci 3-letnie. Jednak w minionym roku wejście w życie ustawy znoszącej obowiązek szkolny sześciolatków spowodowało tłok w szczecineckich przedszkolach. W efekcie na liście rezerwowej na wolne miejsce oczekiwało 112 dzieci. Problem ten udało się jednak częściowo rozwiązać, choć wciąż kilkadziesiąt dzieci musiało zostać w domu z rodzicami.

Utworzenie przez Kronospan nowej placówki przedszkolnej pozwoliłoby w przyszłości uniknąć lub zdecydowanie zminimalizować ilość przypadków, w których dla maluchów zabrakłoby miejsc w placówkach.

- Teraz do przedszkoli oraz oddziałów zerowych sześciolatków w przedszkolach i szkołach uczęszcza łącznie około 1300 dzieci. W bieżącym roku szkolnym z powodu braku miejsc nie zostało przyjętych 71 dzieci. Chciałbym, żeby każde dziecko, które rodzice chcą posłać do przedszkola, to miejsce w przedszkolu znalazło – mówił nam podczas jednej z wcześniejszych rozmów burmistrz Jerzy Hardie-Douglas. - Mamy potwierdzoną informację, że od września Kronospan otworzy swoje przedszkole w pobliżu siedziby firmy, gdzie będzie czekało miejsce dla 60 dzieci.

Tekst: Marzena Góra
Zdjęcie: freeimages.com