Ostatni koszarowiec już w "cywilu"

Miasto z Wizją / 22.03.2017 / Komentarze
Pierwsi lokatorzy zasiedlą były skład mundurowy jeszcze przed majowym weekendem. Uroczyste otwarcie koszarowca w środę 5 kwietnia

Praktycznie dobiegły końca prace przy przebudowie i adaptacji ostatniego w Szczecinku budynku koszarowego - byłego magazynu mundurowego Garnizonu Szczecinek, stojącego przy ul. Polnej koło wojskowej przychodni lekarskiej.

- Mieszkania w tym budynku otrzymają mieszkańcy Szczecinka oczekujący na mieszkania komunalne - ujawnia w rozmowie z "Miastem z Wizją" wiceburmistrz Daniel Rak.

- Docelowo zamieszka w nim 25 rodzin. Jednocześnie te rodziny zwolnią swoje dotychczasowe mieszkania w różnych częściach miasta. Podjęliśmy decyzję, że przeznaczymy je na potrzeby lokali socjalnych. Tu nie mięliśmy zbyt dużego pola manewru, bowiem warunkiem dofinansowanie inwestycji przez Bank Gospodarstwa Krajowego (w 50 procentach - dop. red.) kosztującej około 4,2 mln zł było utworzenie przez miasto 25 lokali socjalnych. Oficjalne, uroczyste otwarcie budynku będzie miało miejsce w środę 5 kwietnia.

Jak nam D. Rak, miasto jest w trakcie starania się o uzyskanie pozwolenie na budowę kolejnych 25 lokali socjalnych. Ogółem zamieszka w nich około 90 osób.

- Mieszkania te znajdą się w budynku przy ul. Pilskiej, w sąsiedztwie szczecineckiego rejonu Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad - mówi wiceburmistrz.

- Lokale socjalne powstaną też w budynkach przy ul. Limanowskiego 18 i 20. Jesteśmy po rozmowie z mieszkańcami i zapewniamy, że tak dobierzemy lokatorów, m.in. bez wyroków przeniesienia do lokali socjalnych, by ci nie byli uciążliwi dla sąsiadów. Niestety, taką sytuację mamy w budynku przy ul. Armii Krajowej 17.

Wracając do ostatniego szczecineckiego koszarowca - jak nam powiedział prezes ZGM-TBS Tomasz Wełk, firma realizująca inwestycję Lik-Bud z Polic właśnie ją kończy

- Trwają już końcowe prace wykończeniowe w środku budynku. Teren wokół budynku został już uporządkowany i rozgrodzony. Są garaże, jest też plac zabaw dla dzieci. Termin zakończenia wszelkich prac planowany jest na koniec marca - mówi T. Wełk.
Na osiedlu w sąsiedztwie ulic: Polna, Kosińskiego, Kościuszki i Myśliwska (jeszcze w latach 80. i 90. stacjonowały tam jednostki szczecineckich Związków Taktycznych: 20 Warszawskiej Dywizji Pancernej i 2 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej - 26 dywizjon artylerii rakietowej, później 107 dywizjon przeciwpancerny i 2 batalion dowodzenia) stoi obecnie pięć budynków mieszkalnych. Niebawem będzie ich siedem, licząc, wspomniany koszarowiec i nowy budynek ZGM, który ma powstać tuż przy ul. Polnej, niemal vis a vis obiektu Komendy Powiatowej Policji.