Pięć godzin obrad w mieście. Było nadzwyczaj "barwnie"

• Tv
Miasto z Wizją / 17.05.2016 / Komentarze
Merytoryczna dyskusja, ale też kłótnie, rzucanie oskarżeń i podejrzeń

Niestety, szczecinecką tradycją staje się to, że na sesjach Rady Miasta zamiast coraz więcej rozmów o rzeczywistych problemach Szczecinka, więcej kłótni, insynuacji, rzucania podejrzeń i szukania tzw. "afer".

Nie inaczej było podczas dzisiejszych (poniedziałek 16 maja) obrad. Radni zawzięcie "dyskutowali" blisko pięć godzin! Trzeba uczciwie przyznać, że z tych "dyskusji" pożytku dla miasta niewiele.

Na sali obrad zasiadło 19 radnych. Po załatwieniu spraw regulaminowych radni podjęli trzy uchwały - w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego oraz sprawozdania z wykonania budżetu za 2015, a także udzielenia burmistrzowi Jerzemu Hardie-Douglasowi absolutorium z tytułu wykonania ubiegłorocznego budżetu miasta.

Szerzej o absolutorium pisaliśmy w artykule:

O ile radni opozycji wstrzymali się od głosu przy podejmowaniu uchwały zatwierdzającej sprawozdanie finansowe miasta za 2015 rok, o tyle w kwestii absolutorium byli przeciw. Za pozytywnym skwitowaniem wykonania przez burmistrza ubiegłorocznego budżetu głosowało 15 radnych.

Wcześniej głos zabrał sam zainteresowany, czyli burmistrz Jerzy Hardie-Douglas.

- Niemal wykonaliśmy ambitny plan sprzedaży mienia - mówił m.in. burmistrz. - Zakładaliśmy sprzedaż mienia na poziomie 7 mln zł, sprzedaliśmy za prawie 6,3 mln zł. To był dobry rok dla Szczecinka. Nie tylko, że dochody bieżące były wyższe, ale przede wszystkim dlatego, że ograniczyliśmy wydatki. Planowaliśmy je na poziomie 135 mln zł, wydaliśmy nieco ponad 127 mln zł. Niższe były zarówno wydatki bieżące jak i wydatki majątkowe. W ten sposób z planowanego w uchwale budżetowej deficytu (blisko 8 mln zł) wyszliśmy na nadwyżkę w wys. ponad 104 tys. zł. W ubiegłym roku nie zaciągnęliśmy żadnych kredytów i z własnych środków spłaciliśmy wszelkie raty kredytowe w wys. 5,2 mln zł. To, że spłaciliśmy te raty kredytowe i równocześnie nie wzięliśmy kredytów na ich spłatę spowodowało, że zadłużenie miasta wynoszące 1 stycznia 2015 roku ponad 48 mln zł (39 proc. dochodów miasta) na koniec roku spadło do 42 mln zł i stanowiło nieco ponad 33 proc. dochodów. (…) Ostatnia rzecz, która rzutowała na tegoroczny budżet miasta to wolne środki. Ich mięliśmy ponad 13 mln zł. Z tego spłaciliśmy kredyty, zostało nam tym samym 8 mln zł, które przeszły do tegorocznego budżetu miasta.

W dalszej części obrad rada zdecydowała m.in. w sprawach: dokonania zmian w tegorocznym budżecie miasta (pisaliśmy o tym w artykule: http://miastozwizja.pl/miasto-wyda-w-tym-roku-ponad-140-mln-zl), zmiany wieloletniej prognozy finansowej miasta na lata 2016-2025, zbycia nieruchomości stanowiących własność miasta (pisaliśmy o tym w artykule:

http://miastozwizja.pl/piec-dzialek-na-sprzedaz) oraz w sprawie zmiany uchwały RM z 9 września 2014 r. w sprawie zasad wynajmowania lokali i pomieszczeń tymczasowych wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu miasta.

Później przyszedł czas na pakiet uchwał dotyczących planów zagospodarowania przestrzennego. Radni zdecydowali o przystąpieniu do sporządzenia planu miejscowego „Polna-4” i „Kilińskiego” oraz podjęli (przy sprzeciwie opozycji, która domagała się m.in. budowy alternatywnej do ul. Pilskiej drogi… z przejściem nad torami - do zakładu Kronospan) uchwalę w sprawie planu zagospodarowania przestrzennego „Pilska-2”.

Rada ustaliła również wykaz kąpielisk na jeziorze Trzesiecko w sezonie letnim 2016. Ten rozpocznie się w Szczecinku 15 czerwca i zakończy 31 sierpnia (pisaliśmy o tym w artykule:

http://miastozwizja.pl/rada-miasta-w-sezonie-trzy-kapieliska-na-trzesiecku), podjęła decyzję w sprawie skargi wniesionej na uchwalę Rady Miasta z 14 grudnia ub. roku w sprawie wzoru deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi składanej przez właściciela nieruchomości oraz w sprawie rozpatrzenia skargi na burmistrza. Obie skargi zostały odrzucone.

Informacja przewodniczącej Rady Miasta, sprawozdanie burmistrza oraz wnioski i zapytania radnych zakończyły obrady.

Zainteresowanych przebiegiem sesji zapraszamy do obejrzenia sprawozdania filmowego. Sesję transmitowaliśmy na żywo na naszej stronie internetowej: www.miastozwizja.pl