„Pirat" przyjechał, gwizdnął, zakopcił, buchnął parą i odjechał

• Tv
Miasto z Wizją / 28.05.2016 / Komentarze
Kolejowa atrakcja na dworcu PKP w Szczecinku

Tłumy mieszkańców miasta przybyły dziś (sobota 28.05) przed południem na szczecinecki dworzec PKP, by podziwiać specjalny pociąg „Pirat”, ciągniony przez zabytkową lokomotywę Pt47-65 wyprodukowaną na przełomie lat 50. ubiegłego stulecia roku, liczącą, więc blisko 70 lat. Na co dzień zabytkowy parowóz (jedyny, z 200 jaki się zachował) stacjonuje w lokomotywowni w Wolsztynie.

Pociąg w stylu retro pokonywał szlak kolejowy z Poznania do Kołobrzegu i z powrotem. Wszystko to z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka.

"Pirat" po godz. 12 dojedzie pod latarnię morską w Kołobrzeskim porcie. Później ruszy w powrotną drogę do Poznania. Wieczorem zagości w Szczecinku. Jednak skład będzie prowadzony przez lokomotywę spalinową. Pt47 pozostanie w Kołobrzegu.

Więcej o wyprawie "Pirata" można przeczytać w naszym artykule:

Pt47 to parowóz pośpieszny polskiej konstrukcji produkowany w latach 1948–1951. Przy jego produkcji wykorzystano projekt przedwojennego parowozu serii Pt31. Pierwszy parowóz Pt47 wyprodukowany w Chrzanowie został przekazany kolejarzom 18 sierpnia 1948 roku. Łącznie w Chrzanowie i w Poznaniu wyprodukowano 200 takich lokomotyw.

Lokomotywy eksploatowano w ciężkim ruchu pasażerskim na wszystkich liniach głównych. Dodatkowo parowozy prowadziły pociągi towarowe oraz lokalne pociągi osobowe. Jedynym sprawnym parowozem jest Pt47-65 zachowany w parowozowni Wolsztyn. Właśnie dziś przyjechał do Szczecinka.

Tekst, foto, video: Sławomir Włodarczyk

Montaż: Andrzej Remus